Domyślasz się, że spodziewasz się dziecka? Wykonaj test ciążowy. Jeśli wynik będzie pozytywny, to gratulacje, powinnaś udać się jak najszybciej na wizytę do ginekologa.
My udzielimy Ci kilku przydatnych wskazówek.
KIEDY UDAĆ SIĘ DO GINEKOLOGA?
Do lekarza należy udać się możliwie jak najszybciej po wykonaniu testu. Ważne jest, by był to ginekolog godny zaufania, ponieważ to on poprowadzi Twoją ciążę.
Umów się na wizytę, gdy:
- nie masz od dłuższego czasu menstruacji (miesiączki);
- czujesz poranne mdłości, ogólne rozdrażnienie i osłabienie;
- wynik testu ciążowego jest pozytywny.
JAK WYGLĄDA WIZYTA U GINEKOLOGA W CIĄŻY I JAKIE BADANIA PRZEPROWADZA GINEKOLOG?
Nie należy bać się, czy wstydzić wizyty u ginekologa. Lekarz po prostu przeprowadzi z Tobą wywiad dotyczący stanu Twojego zdrowia. Warto też wziąć wyniki badań, które zostały niedawno wykonane. Ginekolog z pewnością zapyta o termin ostatniej miesiączki oraz częstotliwość cykli. Dzięki takim informacjom jest w stanie określić termin porodu. Poza tym z pewnością zbada Cię ginekologicznie (tj. pobierze wymaz z pochwy do cytologii), wykona badanie USG, poprzez wprowadzenie sondy w Twoje drogi rodne i określi wiek ciąży. W czasie tej wizyty zostaniesz zmierzona, zważona, zostaną zbadane Twoje piersi i nogi, a także sprawdzi, czy masz prawidłowe ciśnienie tętnicze. Po przeprowadzeniu wstępnego badania, lekarz zleci kontrolnie analizę krwi ( na poziom glukozy, ustalenie Twojej grupy krwi, wykrycie ewentualnego konfliktu serologicznego i żółtaczkę) oraz moczu. Poza tym nie ominie Cię mała pogawędka z ginekologiem. Pamiętajmy, że podczas rozmowy musimy być szczere nawet, jeśli tylko coś u siebie podejrzewamy, natychmiast musimy jemu to zgłosić. Na zakończenie lekarz zakłada kartę ciąży, udziela kilku wskazówek przyszłej mamie, zaleci przyjmowanie kwasu foliowego wpływa on na prawidłowy rozwój płodu) oraz podaruje na pamiątkę zdjęcie z pierwszego USG.
O CZYM POWINNAŚ POINFORMOWAĆ LEKARZA GINEKOLOGA?
Każda kobieta powinna mieć pełne zaufanie do wybranego przez siebie ginekologa.
Ciężarna powinna go poinformować o :
- infekcji wirusowej lub bakteryjnej, która zagraża ciąży;
- otyłości ( może ona doprowadzić do poronienia);
- nadciśnieniu tętniczym ( niesie ono za sobą ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu);
- zespole policystycznym jajników (wynika on z nierównowagi hormonalnej i wiąże się z zaburzeniem owulacji, co może spowodować poronienie);
- celiakii ( wynika z nietolerancji glutenu i powoduje poronienie);
- zaburzeniach układu krążenia ( niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka);
-alergii ( ważna jest odpowiednia dieta i przyjmowanie odpowiednich leków);
- podejrzewanej chorobie, którą trzeba będzie potwierdzić lub ją wykluczyć.
JAKICH POWINNAŚ SPODZIEWAĆ SIĘ PYTAŃ?
Pamiętajmy, że lekarze nie zadają czasem upierdliwych pytań bez powodu. Nawet, jeśli wydaje nam się, że wywiad jest nudny i długotrwały, musimy to jakoś znieść. Wszystko to z korzyścią dla nas i naszego dzidziusia.
Ginekolog z reguły zapyta Cię o:
- termin Twojej ostatniej miesiączki;
- datę poprzednich ciąż i porodów;
- ewentualne przebyte poronienie
- to, czy leczysz się na coś;
- leki, jakie przyjmujesz;
- ewentualny pobyt w szpitalu;
- ewentualne przebyte operacje;
- choroby przewlekłe w rodzinie;
- wszystkie poważne choroby, jakie przeszłaś.
NAJCZĘSTSZE PYTANIA I WĄTPLIWOŚCI
1. Dlaczego test ciążowy trzeba wykonać koniecznie rano?
Test wykonuje się rano dlatego, że w porannym moczu jest największe stężenie hormonu beta-hCG, charakterystycznego dla ciąży.
2. Czy muszę iść do dentysty?
Wskazana jest kontrolna wizyta u stomatologa. Zęby trzeba leczyć. Próchnica jest źródłem infekcji i trzeba z nią walczyć, aby nie rozprzestrzeniła się po całym organizmie. Wtedy może ona stać się przyczyną sepsy - niebezpieczeństwo dla mamy i dziecka. Stomatologa również trzeba uświadomić, że jesteśmy w ciąży. W razie konieczności unikniemy zlecenia wykonania zdjęcia rentgenowskiego ( jonizujące promienie Rentgena ujemnie wpływają na płód). Poza tym podczas leczenia zęba dentysta powinien nam zaaplikować znieczulenie, by nie wytworzyła się adrenalina ( hormon ten wydziela się podczas akcji porodowej), a samo znieczulenie nie zaszkodzi dziecku.
3. Mam ogromny apetyt i szybko przybieram na wadze. To straszne!
Kobieta w ciąży nie powinna sobie zbyt wielu rzeczy odmawiać, ale należy robić to z rozsądkiem. Jeśli nie zachowamy umiaru, grozi nam otyłość, nadciśnienie, żylaki i stłuszczenie wątroby. Zawsze można oszukać burczący żołądek jedząc warzywa, owoce i pijąc wodę mineralną niegazowaną.
4. Mam nadciśnienie tętnicze. Boję sie łykać leki, które mogą zaszkodzić dziecku. Co robić?
Prawidłowe ciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży to poniżej 140/90 mm Hg. Jeżeli parametry są wyższe, należy zgłosić się do lekarza, który zaproponuje leki bezpieczne dla mamy i dziecka. Poza tym można ograniczyć spożycie soli do minimum.
5. Uwielbiam pływać. Czy będąc w ciąży mogę chodzić na basem?
Jeśli nie istnieją żadne infekcje, wskazany jest pobyt na basenie ze względu na to, że woda odciąża kręgosłup. Może warto rozważyć udział w zajęciach gimnastycznych w wodzie dla ciężarnych?
6. Problemy z tarczycą w ciąży.
Gdy pojawiają się wahania hormonu TSH i są niewielkie nie stanowią wtedy zagrożenia. Jednak warto je powtarzać i kontrolować wyniki średnio co 6 tygodni. Wszystkie wykonane badania konsultuj z ginekologiem.
7. Czy kąpiele w gorącej wodzie są niebezpieczne?
Oczywiście. Gorąca woda może doprowadzić do omdlenia, krwawienia z dróg rodnych, a nawet poronienia.
8. Czy trzeba chodzić do szkoły rodzenia?
Przymusu żadnego nie ma, ale jest to wskazane, zwłaszcza przed pierwszym w życiu porodem. Tam nauczymy się jak oddychać podczas porodu, zostaną nam udzielone wskazówki praktyczne związane z cudem narodzin, zażyjemy odrobiny ruchu i odprężenia, a przede wszystkim nabierzemy doświadczenia w opiece nad noworodkiem.
9. Czy test na glukozę jest konieczny, skoro nie jestem diabetykiem?
Taki test jest bardzo potrzebny. Równie dobrze cukrzyca może pojawić się właśnie w ciąży. Im wcześniej zostanie wykryta, tym lepiej dla mamy i dziecka. U matki nieleczona cukrzyca może doprowadzić
do zakażeń nerek, pęcherza moczowego oraz szyjki i jamy macicy. Poza tym powoduje nadmierne wytwarzanie przez błony płodowe płynu owodniowego tzw. wielowodzie, co może doprowadzić do przedwczesnego porodu.
10. Czy masowanie krocza prowadzi do uniknięcia jego nacięcia podczas porodu?
Jest to prawda. Przez masowanie tkanka krocza staje się bardziej elastyczna. Należy codziennie masować za pomocą oliwki miejsce między odbytem a ujściem pochwy.
11. Poród tuż, tuż, a moje dziecko stało się mało ruchliwe. Co to oznacza?
Musimy spojrzeć z punktu widzenia maluszka, który jest już duży, a miejsca do figli ma coraz mniej. Może akurat kiedy chcemy poczuć jego ruchy, ono po prostu zasypia.
12. Nie mogę się śmiać, bo podczas śmiechu popuszczam mocz. Przecież to chyba dolegliwość osób starszych!
Wszystko jest naturalne. Wszystkiemu winna jest macica, która coraz bardziej uciska pęcherz moczowy, zaś mięśnie miednicy rozluźniają się. Wtedy podczas śmiechu, kichania, czy kaszlu może nam się to przydarzyć.