Nastał czas wyczekiwania na godzinę zero. Nie możesz przestać o tym myśleć? Zastanawiasz się nad znieczuleniem? Boisz się, że znieczulenie zaszkodzi dziecku? Nic się nie martw, postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.
Od niepamiętnych czasów ból towarzyszył kobietom przy wydawaniu dzieci na świat.
Dziś czasy są zupełnie inne, a postęp nauki przyczynił się do przyniesienia ulgi w tych cierpieniach przyszłym mamom. Na temat bólu porodowego zdania są podzielone. Spora część kobiet twierdzi, że są to męki, ale pozostała uważa,że nie jest tak źle jakby się mogło wydawać.Stwierdzono, że czasami ból potrafi odbić się na psychice kobiety zaraz po przyjściu na świat maleństwa. Wówczas możemy mówić o depresji poporodowej.
JAKIE SĄ METODY RADZENIA SOBIE Z BÓLEM PORODOWYM?
- NATURALNA - która nie powoduje na ogół żadnych skutków ubocznych, a wymaga jedynie obecności bliskiej osoby. Polega ona na miarowym oddychaniu, które podczas skurczy należy wydłużać ( na zasadzie dmuchania balonika). Pomiędzy skurczami oddychamy głęboko nabierając powietrza nosem a wypuszczając ustami, aby dotlenić maluszka. Jak już wcześniej nadmieniliśmy dotyk bliskiej Ci osoby potrafi przynieść ulgę. Poproś więc, by pocierano lub uciskano, czy nawet wykonywano ruchy koliste w okolicy lędźwiowej. w tym też celu powinnaś się pochylić nieco do przodu. Możesz także poprosić o ciepły lub zimny okład w okolicy krzyżowej, chyba, że zdecydujesz można je stosować na zmianę. Czasami lekarz proponuje pacjentkom akupunkturę jako środek łagodzący ból. Polega ona na wkłuwaniu w odpowiednie miejsca na ciele rodzącej cieniutkich igiełek. Poprzez nakłucie pobudza się do stymulacji mózg, który z kolei zaczyna wytwarzać endorfinę - hormon szczęścia o działaniu przeciwbólowym. Przeciwwskazaniem do zastosowania akupunktury są choroby układu nerwowego. Warto dodać, że metoda ta jest bezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka.
- ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE - jest to z pewnością najczęściej stosowany typ znieczulenia. Jego zadaniem jest blokowanie bodźców, które zwykle wysyła macica do mózgu, co powoduje wyciszenie stresu w kobiecie rodzącej. Zdarza się, że znieczulenie to pomaga poprawić stan dziecka, kiedy akcje porodowe są zaburzone. Jego dodatkowym atutem jest przyspieszenie rozwarcia szyjki macicy. Zazwyczaj znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje sie na prośbę przyszłej mamy, ale bywaja przypadki, że lekarz sam zaleci jego zastosowanie. Najczęściej jest proponowane przez lekarza przy padaczce, astmie, czy nadciśnieniu tetniczym. Znieczulenie to jak kazdy medykament posiada swoje przeciwwskazania do zastosowania np.: zaburzenia krzepnięcia krwi, stany zapalne okolicy lędźwiowej oraz zakażenie ogólne. Warto wspomnieć, że przed porodem pod znieczuleniem należy zgłosić anestezjologowi fakt posiadania tatuaża w okolicy krzyżowej. Znieczulenie zewnątrzoponowe jest stosowane tylko w odpowiedniej dawce, uzależnionej od wagi kobiety rodzącej.
W przypadku cesarskiego cięcia znieczulenie to ma szerokie spektrum zastosowania. Zwykle po porodzie używa się go w celu zniwelowania bólu podczas szycia krocza. (krocza maja nacinane tzw. pierworódki ).
Po tym znieczuleniu szczęśliwe mamy mogą już śmiało nakarmić swoje pociechy, ale jak każdy sposób uśmierzenia bólu, równiez i to niesie za soba ryzyko pojawienia się komplikacji. Zdarza się to co prawda rzadko, co może świadczyć o wykwalifikowanej kadrze anestezjologów w naszym kraju.
ZNIECZULENIE FARMAKOLOGICZNE OBEJMUJE:
- Znieczulenie podpajęczynówkowe - stosowane również w przypadku cesarskiego cięcia. Jest zblizone działaniem do znieczulenia zewnątrzoponowego, ale lek wprowadza się pod tzw. oponę pajęczą. Zabieg obniża ból niemalże do zera, a przy tym pozwala zachować naszą świadomość w momencie przyjścia na świat malucha.
- Znieczulenie miejscowe - które co prawda nie niweluje całkowicie bólu, ale z pewnościa go redukuje. Znieczulenia dokonuje się przez nakłucie tkanek krocza roztworem leku. Najczęściej stosowane do zszycia naciętego lub pękniętego krocza.
- Znieczulenie ogólne - które polega na całkowitym wyłączeniu świadomości rodzącej. Zostaje ono podane dożylnie, przy stosowaniu intubacji ( wprowadzenie do tchawicy rurki pozwalającej na kontynuację oddechu tzw. oddechem zastępczym). Głównym i największym mankamentem tego znieczulenia jest opóźnione spotkanie mamy z dzidziusiem oraz pozbawienie jej karmienia własnym mlekiem na kilka lub kilkanaście godzin.
- Zastrzyk z dolarganu - jest on narkotycznym środkiem przeciwbólowym i zarazem rozkurczowym. Dolargan ułatwia przede wszystkim rozwieranie szyjki macicy, zaś u pacjentki powoduje stan euforii. Zdarza się, ze dolargan może wywołać spowolnienie akcji porodowej, wymioty, czy senność. Kolejnym minusem tego typu znieczulenia jest to, że negatywnie wpływa na dziecko, ze względu na przenikanie substancji przez łożysko.Po porodzie maluszek jest najczęściej senny, ma zaburzony odruch ssania oraz słabo reaguje na bodźce. Warto zaznaczyć, że dolargan podaje się w ostateczności, kiedy istnieja przeciwskazania do zastosowania pozostałych środków łagodzacych ból.
Pamiętajmy, że o wyborze środków znieczulajacych, jeśli sie już na takie zdecydujemy możemy porozmawiać zawsze z lekarzem lub położną podczas wizyty w szpitalu.