102.CIĄŻA A ZWIERZĘTA

Spodziewacie się dziecka, ale oboje kochacie zwierzęta? Rodzina ostrzega Was przed konsekwencjami? Spokojnie. W tej delikatnej sprawie nie należy reagować zbyt radykalnie i spontanicznie. Zwierzęta też mają uczucia. Po prostu wystarczy przestrzegać pewnych zasad, a problem nie powinien Was dosięgnąć.












Wieść o ciąży wcale nie musi oznaczać pozbycie się zwierząt z domu. One bardzo się przywiązują do człowieka, więc nie róbmy im krzywdy. Spróbujmy znaleźć rozwiązanie korzystne dla nas i dla nich.
Przyszła mama bezwarunkowo musi o siebie dbać i przestrzegać określonych reguł. Istnieją choroby zagrażające rozwojowi płodu, których nosicielami może być kot, czy pies, ale wystarczy, by kobieta zachowywała odpowiednie środki ostrożności, a możliwe, że ten problem ją ominie.



Toksoplazmoza jest pasożytniczą chorobą ludzi i innych zwierząt, spowodowana zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Główną droga zarażeń jest spożywanie surowego mięsa, które zawiera cysty z brandyzoitami. Zakażenie możliwe jest również poprzez kontakt z odchodami zwierzęcymi, zwłaszcza kocimi. Kot jest podstawowym żywicielem pasożyta.

OBJAWY TOKSOPLAZMOZY:

Toksoplazmoza przebiega w większości przypadków bezobjawowo, ale czasem pojawiają się:
- powiększone węzły chłonne;
- bóle mięśni i stawów;
- osłabienie;
- światłowstręt;
- zawroty głowy;
- zaburzenia wzroku;
- można mieć również objawy grypy.

TOKSOPLAZMOZA U KOBIET W CIĄŻY.

Pasożyt przenosi się z krwią matki przez łożysko i może wywołać poronienie lub poważne uszkodzenia płodu ( powiększenie wątroby lub śledziony i wodogłowie). Jeśli przyszła mama jest chora na toksoplazmozę zachodzi możliwość, ze maluszek nabędzie tzw. toksoplazmozę wrodzoną. W sytuacji, gdy kobieta ciężarna zarazi się tą choroba będąc w I trymestrze ciąży, może to skutkować poronieniem lub obumarciem płodu.



Listerioza jest rodzajem zatrucia pokarmowego. Tę chorobę zakaźna wywołuje bakteria Listeria monocytogenes, obecna w naszym środowisku. Zazwyczaj pojawia się u zwierząt, natomiast u ludzi jest ona rzadkością.

OBJAWY:

Listerioza ma objawy bardzo zbliżone do symptomów grypy.
- obecność bakterii we krwi;
- zapalenie wsierdzia (najbardziej wewnętrznej warstwy ściany sercowej);
- wymioty;
- drgawki;
- czasowa utrata świadomości;
- w ciężkich stanach pojawia się zapalenie opon mózgowych;
- u kobiet w ciąży objawia się też bólem w okolicy lędźwiowej i zapaleniem dróg moczowych.

KTO JEST NAJBARDZIEJ NARAŻONY NA ZAKAŻENIE LISTERIOZĄ?

Są to przeważnie osoby:
- o obniżonej odporności;
- chorzy na nowotwory;
- osoby, będące po przeszczepie nerek;
- kobiety w ciąży;
- noworodki.

JAKI  WPŁYW  NA DZIECKO MA LISTERIOZA?

Listerioza stanowi ogromne zagrożenie dla ciąży. Może ona spowodować poronienie, przedwczesny poród lub urodzenie martwego dziecka. Płód, który rozwija się u zakażonej mamy może mieć wiele wad m.in. problemy z oddychaniem, hipotermię (obniżenie temperatury wewnętrznej organizmu), czy zapalenie opon mózgowych. W przypadku, gdy noworodek ma stwierdzoną listeriozę, może to skutkować u niego zmianami skórnymi, zapaleniem spojówek lub błony śluzowej noska.

JAK MOŻNA UCHRONIĆ SIĘ PRZED TYMI CHOROBAMI?
- mycie rąk po głaskaniu i zabawie ze zwierzętami;
- unikaj spania ze zwierzętami, jeśli są do tego przyzwyczajone, natychmiast oducz ich tego. Niedługo pojawi się nowy członek rodziny, który potrzebuje bardziej sterylnych warunków;
- jeśli planujesz odzwyczaić swoich pupilów od pewnych nawyków, zrób to teraz. Później nie będziesz miała na to czasu, a zwierzęta mogą poczuć się odtrącone;

- spożywaj wyłącznie mięso gotowane;
- unikaj surowych ryb;
- dokładnie myj owoce i warzywa;
- unikaj serów pleśniowych i niepasteryzowanego mleka;
- unikaj posiłków z hipermarketów i barów szybkiej obsługi;
- odrobaczaj regularnie zwierzęta;
- regularnie odwiedzaj z nimi weterynarza;
- w żadnym razie nie sprzątaj ich odchodów i nie sprzątaj kuwety. Poproś o to partnera. Przekaż jemu, że kuwetę trzeba za każdym razem wyparzać i dopiero wtedy można nasypać świeżego żwirku;
- poinformuj lekarza o fakcie posiadania zwierząt w domu, z pewnością skieruje Cię na badania;
- przed zajściem w planowaną ciążę wykonaj badania na obecność toksoplazmozy i listeriozy.

Pamiętajmy, jeśli zwierzęta zawsze gościły w naszych domach, róbmy wszystko, by nadal w nich mogły pozostać. Rozłąka może dla nich oznaczać cierpienie. Ważne też, by w takich, często trudnych sytuacjach wygrał nasz zdrowy rozsądek.
Udowodniono naukowo, że maluchy wychowujące się razem z czworonogiem rzadziej zapadają na alergię, są spokojniejsze i lepiej się rozwijają. Zabawa z psem uczy  zasad kontaktu z inną istotą żyjącą, ale również sprzyja nauce chodzenia i mówienia. Dziecko szybciej jest w stanie dostrzec, czym jest obowiązek, odpowiedzialność i współczucie.