24.ODCZUCIA PRZYSZŁEJ MAMY
Jesteś szczęśliwa, że wkrótce zostaniesz mamą, ale boisz się, że nie podołasz obowiązkom? Czy przygnębia Cię fakt, że spodziewasz się dziecka, o którym zawsze marzyłaś? Czy z perspektywy czasu stwierdzasz, że nie rozumiesz samej siebie? Uwierz, że jest to zupełnie normalne.
Kobieta od momentu odkrycia w sobie silnego popędu w kierunku macierzyństwa, często snuje plany, jak to wszystko będzie miało wyglądać. Zastanawia się nad oryginalnym obwieszczeniem partnerowi, że spodziewa się dziecka. Jednak i zbiegiem czasu okazuje się być inaczej. Odczuć można przygnębienie, smutek, a nawet poczucie winy.
Stan emocjonalny u przyszłej mamy w poszczególnych trymestrach zmienia się niczym chorągiewka na wietrze.
W I trymestrze kobiety ciężarne przeważnie są zadumane, niepewne, a także osowiałe. Wynika to często z lęku przed nieznanym lub obawą, jak na te wieści zareaguje jej partner. Tymczasem mężczyźni na ogół są skryci i nie zawsze wiedzą, jak mają się poprawnie zachować.
Większość kobiet w pierwszym etapie ciąży uskarża się na mdłości, czy ciągłą senność. Pozostała część przyszłych mam obawia się, że skoro typowe oznaki ciąży się pojawiają, to pewnie jest coś nie tak. Nic bardziej mylnego. W takich sytuacjach musi wystarczyć sama świadomość bycia w ciąży.
DOBRE RADY:
- zaproponuj wspólna wizytę na USG;
- zainicjuj jego rozmowę z lekarzem - wtedy będzie wiedział jak ma Ci udzielić wsparcia;
Kolejny trymestr ciąży dla kobiet zmęczonych przykrymi dolegliwościami przynosi ulgę. Zaczynają w sobie odczuwać ogromny potencjał, niespożytą dawkę energii, która pozwala im na osiągnięcie pewności siebie oraz podbudowanie własnego ego. Coraz częściej rozmyślają nad rozwojem dziecka, zastanawiają się, czy ich dziecko ma już w pełni wykształcone rączki, czy ma włoski. Kluczowym momentem każdej ciąży jest odczuwanie ruchów dziecka lub tez w późniejszym okresie czkawki dziecka. Są to bardzo wzruszające chwile dla obojgu rodziców.
Ten etap ciąży zwykle cieszy mężczyzn, ze względu na rosnący u kobiet apetyt na seks. Możliwe, że ten fakt jest związany z poczuciem piękna przyszłych mam.
DOBRE RADY:
- chodźcie na wspólne długie spacery;
- uczęszczajcie na zajecia do szkoły rodzenia;
- zgłaszajcie sie na wizyty lekarskie razem;
- wspólnie cieszcie się oglądając zdjęcia USG.
III trymestr zazwyczaj spowalnia kobietę spodziewająca się dziecka. Dzieje się tak za sprawa wciąż powiększającego się brzuszka, bólu kręgosłupa, czy pojawiającej się dość często opuchlizny. Przyszłe mamy już nie czują się piękne. Poczucie piękna najczęściej zamieniają na poczucie bycia morświnem. Jest im coraz ciężej spać i poruszać się. Zdarza się tez, ze cierpią na bezsenność. Zaczynają odliczać dni do spotkania z maluchem, obawiając się samego porodu i ewentualnych komplikacji oraz po raz setny sprawdzają nerwowo, czy w spakowanej do szpitala torbie jest wszystko, co będzie niezbędne. III trymestr to dla kobiety czas wyczekiwania i napięć. Na niektóre przyszłe mamy ten gorący okres działa jak rozrusznik. W pośpiechu biegają po sklepach dokonując ostatnich zakupów, czy sprzątają skrupulatnie swoje mieszkania, żeby zdążyć ze wszystkim przed porodem. Jest to tzw. syndrom wicia gniazda.
DOBRE RADY:
- wspólnie kompletujcie wyprawkę dla dziecka;
- wspólnie odwiedzajcie ginekologa;
- zrelaksuj się, poczytaj książke, obejrzyj film;
- wybierzcie szpital;
- spakuj torbę i ukryj ja w kącie;
- poukładaj ubranka dla dzidziusia;
- przeprowadźcie wywiad z lekarzem lub położną;
- możesz zrobić ostatnie zdjęcie brzuszka.