13.HEMOROIDY W CIĄŻY

Swędząca, piekąca i bolesna dolegliwość - Hemoroidy dają        o sobie znać zwykle pod koniec II  trymestru ciąży. Nie są niebezpieczne dla dziecka,          ale przysparzają ciężarnej wiele przykrych dolegliwości. Wiele kobiet milcząco znosi te dolegliwości. Kobiety wstydzą się   o tym mówić, ponieważ uważają ten temat za bardzo wstydliwy. Nie przejmuj się, pomożemy Ci uporać się z tymi nieprzyjemnymi objawami,  jakie dają hemoroidy.







CZYM SĄ HEMOROIDY?
Hemoroidy, tzw. guzki krwawnicze to choroba naczyń krwionośnych, które otaczają mięśnie zwieracza odbytu.W jego okolicach znajdują się guzki wypełnione krwią, a ich zadanie polega na blokowaniu wydalania gazów. To one współpracują z mięśniami odbytu, które odpowiedzialne są za wypróżnianie. Podczas oddawania kału, krew na jakiś czas odpływa z guzków robiąc miejsce wydalanemu kałowi, a następnie powracają do guzków i wszystko wraca do normy. W momencie, kiedy pojawią się hemoroidy okolice odbytu swędzą, a nawet pieczą. Zbagatelizowanie problemu może skutkować wytworzeniem się stanu zapalnego, który objawiać się będzie bólem i krwawieniem podczas wypróżniania. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy prowadzimy siedzący tryb życia lub zbyt często odwiedzamy toaletę. Wtedy powstałe guzki pękają i krwawią.   
                                                                                                           
DLACZEGO DOTYKAJĄ ONE KOBIETY W CIĄŻY?
Ciąża jest okresem, kiedy jelita spowalniają tempo swojej pracy i pojawiają się wtedy zaparcia.        Podczas mozolnego wypróżniania kobieta napina mięśnie, co z kolei powoduje wzrost ciśnienia krwi   w okolicach odbytu. Poza tym powiększająca się z miesiąca na miesiąc macica uciska na jamę brzuszną, przez co utrudnia krążenie krwi z żył miednicy i nóg. Naukowo udowodniono, że bezpośrednią przyczyną powstawania hemoroidów jest uwarunkowanie genetyczne. Czasami choroba na tyle się rozwija,  że dochodzi do tzw. wypadnięcia hemoroidów, co jest dokuczliwe podczas chodzenia. Jednak opisany przypadek jest bardzo rzadki wśród przyszłych mam i zazwyczaj jego przyczyna nie tkwi w ciąży.

OBJAWY HEMOROIDÓW
Oto główne objawy:
- swędzenie w okolicach odbytu;
- plamki krwi zauważane na papierze toaletowym, najczęściej po wypróżnianiu, rzadziej zaś na bieliźnie;
- klujący ból oraz wydalanie kału z krwią.


JAK RADZIĆ SOBIE Z HEMOROIDAMI I KIEDY UDAĆ SIĘ DO LEKARZA?

Hemoroidy na ogół nie stanowią zagrożenia dla maluszka. Ta dyskomfortowa dolegliwość ma skłonność    do nawrotów, zaś w kolejnych ciążach, jeśli się kiedyś pojawiła, może się nasilać.
Nie należy w żadnym wypadku lekceważyć pierwszych objawów hemoroidów ( zwanych inaczej żylakami odbytu), ponieważ mogą one doprowadzić do miejscowych zastojów krwi, czemu towarzyszą silne bóle. Jeśli tylko dadzą się zauważyć takie symptomy, natychmiast trzeba udać się do lekarza, czy to chirurga, czy proktologa. Należy pamiętać, że im szybciej będzie zdiagnozowany problem, tym leczenie okaże się szybsze, sprawniejsze, a przede wszystkim owocne.

JAK PRZECIWDZIAŁAĆ HEMOROIDOM?
Oto kilka wskazówek, aby uniknąć tej uciążliwej dolegliwości:
- należy stosować lekkostrawną dietę;
- należy jeść dużo warzyw i owoców ( produkty te zawierają błonnik, który sprzyja perystaltyce          jelit);
- należy pić dużo wody mineralnej (niegazowanej), min. 2 litry dziennie;
- trzeba w miarę możliwości regularnie wypróżniać się;
- należy unikać długiego siedzenia;
- trzeba chodzić na spacery;
- należy wypoczywać leżąc z nogami powyżej poziomu serca.