12.GRZYBICA POCHWY W CIĄŻY

W czasie ciąży, grzybica pochwy może być niebezpieczna dla naszego dziecka, dlatego bardzo ważne jest by nie lekceważyć objawów z nią związanych. Jak badania dowodzą, aż 75% kobiet ma problem z tą przypadłością. Niestety są kobiety, które  np. z powodów estetycznych, czy ze wstydu nie decyduje się na wizytę u ginekologa, a co za tym idzie, powikłanie w czasie ciąży         i problemy w czasie porodu.









 CZYM JEST GRZYBICA POCHWY?
Grzybica pochwy zwana kandydozą pochwy to infekcja wywołana najczęściej przez drożdżaki, tj. bakterię  z rodziny Candida albicans. Często jest następstwem przyjmowania antybiotyków, podrażnienia lub uszkodzenia pochwy, a także cukrzycy, czy nieprawidłowo wykonanych zabiegów higienicznych.

DLACZEGO KOBIETY W CIĄŻY SĄ BARDZIEJ NARAŻONE NA GRZYBICĘ?

Przyszłe mamy wręcz są narażone na grzybicę pochwy, ponieważ „ burza hormonów” w ich organizmie sprawia, że podnosi się Poziom glukozy w śluzówce, co z kolei stwarza idealne warunki do wylęgu i rozrostu bakterii.
Przyczyną wystąpienia tej dolegliwości jest również stres i obniżona odporność kobiet w ciąży.
Jeżeli opisana infekcja pojawi się tuz przed porodem, istnieje ryzyko, że przejdzie ona na dziecko. Wtedy u noworodka przybiera ona postać pleśniawek (białego nalotu w okolicach ust oraz narządów płciowych).

OBJAWY GRZYBICY POCHWY
 Główne objawy grzybicy pochwy to:
- świąd, a nawet ból pochwy;
- zaczerwieniona i obrzęknięta skóra narządów płciowych;
- grudkowaty, o konsystencji sera, biały wyciek z pochwy;
- tzw. „ rybi zapach” z dróg rodnych.

JAK ZMNIEJSZYĆ RYZYKO ZACHOROWANIA NA GRZYBICĘ?

Dla każdej kobiety grzybica jest dolegliwością wstydliwą i niekomfortową, ale są również sposoby na to, aby jej uniknąć.
- należy unikać basenów;
- nie należy przyjmować antybiotyków, chyba, że to konieczne;
- podczas wizyty w toalecie należy podcierać się od przodu do tyłu, nigdy w kierunku przeciwnym, ponieważ mikroflora jelitowa może przedostać się do pochwy;
- należy nosić przewiewne ubrania;
- należy nosić bawełniana bieliznę, sztuczna powoduje, że skora się poci, a wilgoć prowadzi do rozwoju drożdżaków;
- trzeba podmywać się mydłem lub płynem o    naturalnym pH;
-należy ograniczyć stosowanie wkładem higienicznych;
- nie należy robić irygacji pochwy – płukania pochwy wodą lub płynami pod ciśnieniem.
   
JAK SOBIE POMÓC I KIEDY UDAĆ SIĘ DO LEKARZA?

W przypadku, kiedy kobieta tylko poczuje się niekomfortowo i zauważy u siebie pierwsze objawy grzybiczego zapalenia pochwy, powinna jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem. Lekarz  z pewnością zleci przeprowadzenie cytologii, aby ustalić rodzaj i stopień infekcji, a przede wszystkim ulży     w cierpieniach pacjentce, przepisując środki dopochwowe lub doustne, które będą w stanie zniwelować wstydliwą dolegliwość przyszłej mamy, jaka jest grzybica pochwy. Trzeba pamiętać, że zbagatelizowany problem w pierwszych miesiącach ciąży może prowadzić do poronienia, zaś w późniejszym okresie  do pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego porodu.
Powikłaniem nieleczonego zapalenia pochwy mogą być: zapalenie błony śluzowej macicy, zapalenie przydatków oraz wciąż powracające zapalenia dróg moczowych.