Jesteś w ciąży i uważnie przyglądasz się sobie, a zwłaszcza zaokrąglonemu brzuszkowi? Pewnie zastanawiasz się, co w danym czasie dzieje się z Twoim maluszkiem? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym znajdziesz odpowiedź na postawione przez siebie pytanie.
1 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Prawidłowo przebiegająca ciąża trwa 40 tygodni. W celu określenia wieku ciąży oraz dokładnego terminu porodu, trzeba wziąć pod uwagę datę ( pierwszy dzień) ostatniej miesiączki, a także należy wykonać USG.
Obliczanie wieku ciąży jest uzależnione od tego, czy kobieta miewała regularne cykle miesiączkowe, czy tez nie. Jednak należy przyjąć, iż pierwszy dzień ostatniej miesiączki jest pierwszym dniem ciąży, chyba, ze badanie ultrasonograficzne potwierdzi różnicę między pierwszym dniem ostatniej miesiączki a stanem faktycznym. Jeżeli różnica ta wynosi powyżej 7 dni, wówczas należy zmienić nasze dotychczasowe wyliczenia i za termin porodu przyjąć datę ustalona przez USG.
Pierwsze dwa tygodnie nie są ciążą w dosłownym znaczeniu tego słowa. Ciążę z reguły można stwierdzić ok. 4-5 tygodnia.
Przed planowana ciążą kobieta powinna się do niej przygotować. Mianowicie powinna wykonać badania podstawowe i dodatkowe, jeśli tylko zachodzi u niej taka potrzeba. Poza tym należy zmienić sposób odżywiania się, tj. do swojej diety trzeba włączyć większe dawki owoców i warzyw. Należy spożywać codziennie dwa litry niegazowanej wody mineralnej. Ograniczyć trzeba spożycie kawy i herbaty, a przede wszystkim wyeliminować wszelkiego rodzaju używki.
2 TYDZIEŃ CIĄŻY:
W ciągu pierwszych dwóch tygodni w organizmie kobiety dochodzi do krwawienia i wzrastania pęcherzyka w jednym z jajników. W związku z tym około 14 dnia cyklu, w wyniku pęknięcia pęcherzyka Graafa, uwolniona zostaje komórka jajowa, która jest gotowa do zapłodnienia. Jeśli dojdzie wtedy do stosunku, wówczas istniej możliwość zapłodnienia niniejszej komórki i powstanie zygota. Przechodzi ona liczne podziały i przekształca się w blastocystę (maleńka pusta kulka), która z kolei wędruje kilka dni jajowodem do macicy. Jeżeli zagnieździ się ona w wyściółce macicy, mamy wtedy do czynienia z ciążą.
3 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Na tym etapie ciąża kobieta zwykle nie ma świadomości o przyszłym macierzyństwie. Bywają sytuacje, gdy para bardzo stara się o dziecko. Wtedy kobieta powinna wykonać test ciążowy, a następnie udać się do wybranego przez siebie lekarza, który poprowadzi jej ciążę.
4 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Ten tydzień jest niezwykle ważny dla Twojego maluszka. Płód zaczyna pobierać od matki substancje odżywcze i tlen. W obrębie zarodka wykształcają się 3 grupy komórek tzw. listki zarodkowe.
Pierwszy listek to endoderma, z której powstaną:
- płuca;
- wątroba;
- układ pokarmowy.
Druga grupa komórek to mezoderma, z której powstaną:
- kości;
- mięśnie;
- nerki;
- serce;
-narządy płciowe.
Natomiast z ektodermy powstaną:
- włosy; skóra;
- oczy;
- układ nerwowy.
Najważniejszą rzeczą jest formowanie się łożyska (organ łączący Twoje dziecko z Twoim układem krążenia), które przyczepia się do ściany macicy w miejscu zagnieżdżonego płodu. Powstaje również worek owodniowy wypełniony wodami płodowymi, w którym maluszek będzie bezpieczny.
Pod koniec 4 tygodnia nasz skarb może mierzyć ponad 1 milimetr.
Przyszłe mamy na tym etapie zaczynają odczuwać pierwsze symptomy ciąży ( zmęczenie, rozdrażnienie, nabrzmiałe piersi i nudności).
5 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Nasz maluszek przypomina jeszcze szarą galaretkę, w której mezoderma przekształca się w tzw. cewę nerwową, z której powstanie kręgosłup i serce. Będzie ono początkowo przypominało rurkę, ale z czasem w pełni się wykształci. W tym tygodniu serduszko zaczyna bić naszemu maluszkowi, a do tego wykształcają się system trawienny oraz główka. Warto wspomnieć, że mózg rozpoczyna swój rozwój.
Pod koniec 5 tygodnia nasz skarb ma ok. 2 milimetrów.
Przyszła mam w dalszym ciągu odczuwa dolegliwości związane z ciąża. Teraz musi na siebie szczególnie uważać, zażywać witaminy, które zaleci jej ginekolog prowadzący ciąże oraz przywiązywać ogromną uwagę do tego, jakie produkty spożywa, by nie narazić się na listeriozę, toksoplazmozę, anemię lub inne choroby wynikające z niedoboru witamin.
6 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Zazwyczaj na tym etapie ciąży każda kobieta posiada zdjęcie USG swojego dzidziusia. Wygląd dziecka przypomina troszeczku kijankę, ze względu na uwidocznioną główkę i ogonek. Należało by się przyjrzeć dokładnie, aby zauważyć zawiązki nóg i rąk, które już niedługo wytworzą guzki - zalążki stóp i dłoni. Na główce zaś można dostrzec niewielkie wybrzuszenia - zwiastują one powstanie noska, oczek i jamy ustnej.
W 6 tygodniu ciąży zaczynają powoli rozwijać się nerki. Wykształcają się również zawiązki układu pokarmowego. Co prawda ma na razie postać rurki biegnącej od jamy ustnej do ogonka, ale w przyszłości zamieni się ona w żołądek i jelita. W tym okresie rozwijają się płuca. Warto także wspomnieć, ze serce mające dotychczas kształt rurki, zostało przetworzone w 4 komory.
Twoje dziecko rośnie i w obecnej chwili mierzy ok. 4 mm.
Przyszła mama nie czuje się najlepiej. Walka z dolegliwościami ciążowymi męczy kobietę, w związku z czym powinna więcej odpoczywać i drzemać.
7 TYDZIEŃ CIĄŻY:
W tym tygodniu mózg Twojego skarba podzieli się na przodomózgowie ( odpowiedzialne za rozumowanie i pamięć), śródmózgowie ( odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów do miejsca ich przeznaczenia w mózgu) i tyłomózgowie ( odpowiedzialne za ruchy mięśni, rytm pracy serca i oddychanie). Na powiększającej się główce wykształcaj się nozdrza, powieki, zaś w zamkniętych oczkach gromadzi się tęczówka. Poza tym Twój maluszek ma już rączki i nóżki, które na razie przypominają płetwy. Wykształcają się także gruczoły płciowe maleństwa, które u progu 8 tygodnia mierzy 10-15 mm, a waży zaledwie 1 gram.
Kobiecie w ciąży zalecamy spacery lub specjalny zestaw ćwiczeń dla kobiet w ciąży.
8 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Maluszek ma już ukształtowany błędnik, wobec czego potrafi reagować na ruch, np. uspakaja go miarowy rytm. Dziecko w 8 tygodniu potrafi zginać kończyny górne w łokciach i nadgarstkach. Poza tym rozpoczyna się tzw. proces kostnienia, w wyniku którego tułów ulega znacznemu wydłużeniu. Warto wspomnieć, ze w jamie ustnej maleństwa powstają zalążki zębów mlecznych.
Według wielu lekarzy, na tym etapie rozwoju zarodek przekształca się w płód i takie miano otrzymuje.
Wasz maluszek wielkością przypomina ziarnko fasoli ( 15-20 mm).
Ciężarna powinna w tym momencie przywyknąć do porannych mdłości. Jej głównym zadaniem jest wsłuchiwanie się w swój organizm i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować je z lekarzem.
9 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Twój maluszek zaczyna nabierać kształtów. Uwydatniony jest jego nosek i usta. Dochodzi także do małej roszady na główce szkraba. Uszy wędrują na boki główki, a oczy na jej przód. Poza tym wykształcają się kubki smakowe i gruczoły potowe. Paluszki u rąk i nóg formują się będąc jeszcze przedzielone błonką, zaś na główce pojawia się delikatny meszek. Serduszko zostało już w pełni rozwinięte,ale nadszedł czas
na odbyt i część układu pokarmowego. Narządy płciowe maleństwa są nabrzmiałe - u chłopców wytwarzają się jadra, u dziewczynek - jajeczka.
Maluszek w tym tygodniu urósł już 10 mm, co daje ogólny wynik jego długości ciała 30 mm. Przybliżona waga płodu wskazuje na 4 gramy.
Przyszła mama z pewnością zauważy u siebie huśtawkę emocjonalną, związana z buzowaniem hormonów. Dużo powinna wypoczywać i odpędzać od siebie smutki. Takie negatywne emocje nie są potrzebne ani jej, ani dzidziusiowi.
10 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Na tym etapie maleństwo jest już na tyle rozwinięte, że jego narządy zaczynają ze sobą współgrać. W tym tygodniu powinny dokształcić się zewnętrzne części uszu. Paluszki u kończyn zostały pozbawione błonek i zaczynają przybierać odpowiednie proporcje. Twoje największe szczęście mierzy ok 4 cm i waży 5 gramów.
Ciężarna powinna uśmiechać się jak najwięcej i najczęściej. Należy pamiętać, że dziecko poprzez Twój krwiobieg odczuwa takie same emocje, jak Ty.
11 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Dziecko nadal się rozwija. Może poruszać główką, pod którą uwidoczniona jest szyja i podbródek. Skóra malucha jest lekko różowa, na jego paluszkach powstają zalążki paznokci, a także linie papilarne. Jego przybliżona długość na obecną chwilę to 5 cm, a waga 8 gramów.
Przyszła mama powinna wybrać się na wizytę lekarska, by sprawdzić swoja wagę ( powinna przytyć 1-2 kg.), a także posłuchać bicia serca swojej pociechy oraz zaspokoić swoja ciekawość, czy wszystko jest w porządku.
12 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Ciężarna wraz z dzieckiem wkraczają w II trymestr.
Dzidziusiowi wykształciły się zawiązki cebulek włosowych. Organy płciowe nadal się rozwijają, więc jest jeszcze za wcześnie, by określić płeć maleństwa.
Do końca tego tygodnia muszą wykształcić się w pełni płuca, trzustka i tarczyca. Maluszek nauczył się już otwierać buzię i połykać wody płodowe, a także siusiać do płynu owodniowego. W każdym tygodniu przybiera na swej długości i wadze. Pod koniec 12 tygodnia sześciocentymetrowa kruszynka waży 10 gram.
Macica kobiety ciężarnej zaczyna unosić się nad kość łonową, przez co brzuszek mamusi zaczyna się zaokrąglać.
13 TYDZIEŃ CIĄŻY:
U ośmiocentymetrowego maleństwa oczy zaczynają się do siebie zbliżać, zaś uszy powoli zaczynają docierać na właściwe miejsce, a w jamie ustnej pojawiają się zalążki zębów stałych. Pomimo, że jest to dopiero 13 tydzień ciąży, maluch zaczyna wkładać kciuk do ust, potrafi fikać koziołki, przeciągać się i odróżniać smak wód płodowych ( w zależności od tego, co zjadła mama).
Niemal każda kobieta ciężarna w II trymestrze ma w sobie poczucie piękna. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, ni ma powodu, by rezygnować całkowicie ze współżycia. Dziecko jest bezpieczne, a jedyną rzeczą, jaką może odczuć będzie to łagodne kołysanie.
14 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Oczka i uszka maluszka są już na swoim miejscu, rosną jemu włosy i brwi, zaś żebra i kręgi ulegają procesowi kostnienia. Natomiast tarczyca zaczyna produkcje hormonów. U chłopców pojawia się już prostata, u dziewczynek obecne są jajniki. Dziecko jest równie ruchliwe, jak w minionym tygodniu, nie zapomina tez o swoim kciuku, którego próbuje ssać.
Brzuszek mamy powiększa się przez rozpychająca się macicę, w związku z tym proponowana jest wymiana dotychczasowej garderoby kobiety.
15 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Dzieciątko rośnie bardzo szybko, zaczyna nabierać proporcji, poprzez wydłużanie się nóżek. Na główce uwidaczniają się pierwsze włoski, choć możliwe, ze dziecko urodzi się łyse. Maluch na tym etapie waży 40 gramów i mierzy 11 cm.
16 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Proporcje maluszka powoli się wyrównują. Dziecko ma już ukształtowane: nosek, zamknięte oczka i usta. Ponadto ciałko jest pokryte delikatnym meszkiem, aby uniknąć na skórze zmacerowania (przesiąknięcia wodą). Gdyby było to tylko możliwe, to z pewnością dostrzeglibyśmy bogatą mimikę maluszka.
Kobieta ciężarna na tym etapie z pewnością wyczekuje na chwilę niezapomnianą w swoim życiu. Mianowicie odczuwanie ruchów dziecka. Ruchów tych można się spodziewać między 16-20 tygodniem ciąży.
17 TYDZIEŃ CIĄŻY:
W tym tygodniu pojawia się u dziecka pierwsza warstwa tłuszczyku i wykształcają się narządy płciowe. Jeśli w brzuszku mieszka chłopczyk, pojawi się penis i prostata. Natomiast w przypadku dziewczynki - wargi sromowe, pochwa, jajowody i macica.
Stwierdzono, że maluch w brzuchu mamy uwielbia bawić się pępowiną, wyrabiając w sobie jednocześnie odruch chwytania.
Maleństwo przybiera na wadze, bowiem waży 100 gram, a długość jego wynosi 12 cm.
Przyszła mama w najbliższym czasie powinna przeprowadzić badanie pod katem cukrzycy ciążowej.
18 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Kości maluszka twardnieją. W jego mózgu rozwija się sfera czucia i ruchu ( reakcja tylko na dotykane miejsce). Poza tym Wasz skarb już słyszy. Dobrze znane są dla niego dźwięki pochodzące z Twojego organizmu (np. burczenie żołądka, czy bicie serca), ale nie jest wykluczone, ze słyszy także odgłosy pochodzące z zewnątrz.
19 TYDZIEŃ CIĄŻY:
W przypadku dziewczynki, jej narządy rozrodcze są w pełni rozwinięte. Natomiast u chłopca jest zauważalna moszna, ale reszta narządów wciąż rośnie. Niezależnie jednak od płci, dziecko jest pokryte mazią płodową, która chroni jego skórę przed długotrwałym działaniem wód płodowych. Maluszek jest coraz bardziej ruchliwy, ćwiczy swoje akrobacje, odruch ssania, a przede wszystkim wyraźniej słyszy. Stąd przyszłe mamy powinny uważać na hałas, który niepotrzebnie może wystraszyć maleństwo.
Na tym etapie kobiety ciężarne uskarżają się na ból pleców. Jest to normalne w ich stanie i związane jest to z przegięciem kręgosłupa.
20 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Narządy płciowe są już ukształtowane ( u dziewczynek pojawiają brodawki sutkowe i gruczoły mleczne). Natomiast na główce dziecka zaczynają rosnąć prawdziwe włosy. Maluszek zaczyna też słyszeć Twój głos, wobec tego można do niego mówić lub czytać mu bajki. Czasami może mieć czkawkę - objawia się wtedy rytmicznymi szturchnięciami w brzuch. Maleństwo pomimo zamknie tych powiek jest w stanie odróżnić światło od mroku.
Twój malec w 20 tygodniu ciąży mierzy 16 cm, a waży 260 gram.
Dno macicy przyszłej mamy sięga mniej/ więcej pępka i będzie się w dalszym ciągu podnosiło. Ciężarna na skutek unoszenia się dna macicy, zauważy mocno napinającą się skórę na brzuszku. W przypadku, gdy zacznie swędzieć, należy skórę natłuszczać.
21 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Maluchowi najprawdopodobniej przybędzie pionowa bruzda na górnej wardze. Jeśli w brzuszku mieszka chłopczyk, jego jądra zaczynają wędrować z brzucha do moszny.
Na tym etapie maluszek będzie więcej przybywał na wadze i fikał koziołki w brzuchu mamy.
22 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Czy udało Ci się zauważyć miny maleństwa podczas badania USG? Jego mimika jest bezcenna.
Poza tym pod delikatną skórką dziecka zbiera się coraz więcej tłuszczyku, co pomoże jemu, jako noworodkowi regulować temperaturę ciała.
23 TYDZIEŃ CIĄŻY:
W tym tygodniu skóra dziecka nabiera kolorytu. Maluch z reguły śpi w brzuchu mamy przez ok. 20 godzin na dobę. Pozostały czas spędza na fikołajkach, zabawie pępowiną lub spokojnym rozpychaniu się.
Gdyby teraz zdarzył eis nagły poród, na tym etapie ciąży dziecko ma szansę przeżyć.
24 TYDZIEŃ CIĄŻY
W dalszym ciągu rozwija się skóra maleństwa, choć nadal jest przezroczysta. Maluch jest najbardziej aktywny fizycznie między 24, a 28 tygodniem. Im bliżej do porodu, tym szkrab będzie miał bardziej ograniczone miejsce do fikania koziołków, co z pewnością odczuje jego mama.
25 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Maleństwo jest już ukształtowane należycie. W jego mózgu rozwija się kora mózgowa. Dziecko zaś bada świat od środka za pomocą nóżek i rączek, które potrafi zgiąć w piąstkę.
26 TYDZIEŃ CIĄŻY:
W nosku maluszka otwierają się nozdrza, dojrzewają płuca tak, by po narodzinach dziecko mogło samodzielnie oddychać.
27 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Rozpoczyna się III trymestr ciąży. Pociecha bardzo szybko rośnie. Szkielet poddany jest intensywnemu skostnieniu, wytwarzają się wiązadła stawowe. Dziecko zaczyna dostrzegać cienie i światło. Najczęściej maluch śpi w ciągu dnia, kiedy jego mama jest w ruchu i kołysze swoje maleństwo. Wieczorem berbeć ważący ok. 1 kg daje o sobie znać.
Twój brzuszek także rośnie. Dumnie go wszystkim prezentujesz, choć możesz miewać trudności z chodzeniem, schylaniem się, a czasem problemy z hemoroidami ( ciężar dziecka daje ucisk na żyły miednicy, przez co żyły okolicy odbytu są powiększone).
28 TYDZIEŃ CIĄŻY:
U maluszka widać wyraźnie brwi i rzęsy, zaś jego włoski są coraz dłuższe. Szkrab rośnie i rozwija się na pociechę przyszłych rodziców. Meszek powoli zaczyna znikać, możliwe, ze pozostanie on jedynie na pleckach dziecka. Zmiany zachodzą również w mózgu. Są one związane z dalszym rozwijaniem się powstałych wcześniej komórek nerwowych. W płucach pojawiają się naczynia krwionośne, niezbędne do oddychania po wyjściu maleństwa na świat. Wytwarza się także substancja, która zapobiega zapadaniu się płuc - tzw. surfaktant. Natomiast oskrzela rozgałęziają się coraz bardziej.
Przyszła mama czuje się ociężała i trudno jej oddychać. Nic dziwnego, ponieważ dno macicy znajduje się powyżej pępka i uciska na przeponę. Jest to czas, kiedy należy dużo wypoczywać.
29 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Dziecko ma gładszą skórę, pod którą wciąż gromadzi się tłuszczyk, stanowiący ok. 3 % wagi jego ciała. Zostaje też wykształcony zmysł odczuwania temperatury. Maluszek jeszcze musi nauczyć się regulować temperaturę swego ciała. W dalszym ciągu dopełnia się rozwój płuc i mózgu. Na tym etapie ciąży maleństwo waży 1250 gram i ma 37 cm wzrostu ( przy wyprostowanych nóżkach).
30 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Maluszek w brzuszku mamy dojrzewa. Widoczne są już siateczki naczyń krwionośnych, które przebijaja przez warstwę delikatnej skóry.
Dziecko zazwyczaj przyjmuje postać embrionalną ( podkurcza nóżki i krzyżuje rączki), ale bywa, że szkrab kieruje się już główką w dół i tak najczęściej pozostaje do porodu. Istnieje też możliwość, ze bobas jeszcze kilka razy zmieni swoje położenie.
31 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Dziecko z reguły zmniejsza swą aktywność, ze wzgledu na brak miejsca. Ono wciąż ćwiczy swój układ pokarmowy, łykając wody płodowe.
Zwykle kobiety przy nadziei miewają kłopoty ze zgagą. Dzieje się tak, gdy macica rośnie i uciska na żołądek. W ciągu dnia przyszła mama powinna postarać się liczy ruchy dziecka. W ciągu godziny powinna odczuć ok. 10 ruchów maleństwa. Czasami przyszłe mamy maja wrażenie, że chodząc kołyszą eis na boki. Wynika to z nierozsuwających się kości, które zaczynają wytyczać dziecku drogę.
32 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Maluch już tylko wierci się. Jego płuca wciąż się rozwijają i czeka go jeszcze nauka samodzielnego oddychania. Tymczasem wsłuchuje się w głos swojej mamusi i bicie jej serca.
41 - centymetrowy malec waży 1800 gram.
33 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Dziecko ma już wykształcone wszystkie zmysły. W dalszym ciągu kształci się układ odpornościowy, a maluch gromadzi zapasy żelaza w swojej wątrobie. Warto dodać, że wykształcony jest już u niego temperament.
34 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Bobas po urodzeniu ma zwykle nawyki ze swojego życia płodowego. Lubi być kołysany i opatulony dość ciasno w kocyk. Nadal ćwiczy oddychanie, wdychając i wydychając płyn owodniowy.
Jeśli w Twoim brzuszku mieszka chłopczyk, jego jąderka wędrują z brzuszka do moszny. Zdarza się, ze po urodzeniu nie są one jeszcze na swoim miejscu, ale bez obaw, na pewno dotrą tam zanim dziecko ukończy pierwszy rok życia. Aktualna waga maluszka to 2300 gram.
Możesz teraz znacznie przybrać na wadze. Twoja macica powiększa się, a maluch rośnie. Może dokuczać Ci niestrawność, za sprawa podwyższonego progesteronu ( zmniejsza tempo trawienia). Jedyną rada na to jest jeść mniejszymi porcjami, ale częściej.
35 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Dziecko nadal rośnie, płuca wciąż się rozwijają, dzięki czemu w przypadku nagłego porodu, maluszek z pewnością poradziłby sobie z samodzielnym oddychaniem. Poza tym dziecko ćwiczy nerki. Dziennie oddaje ok. 0,5 litra moczu do wód płodowych. Mocz dziecka jest następnie filtrowany przez łożysko do nerek mamy. W związku z tym, że malcowi jest coraz ciaśniej, możemy odczuwać, jak się nasza pociecha rozpycha.
Pewnie zaczęłaś pakować już torbę, którą zabierzesz ze sobą do szpitala. Świetny pomysł.
36 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Twój 46- centymetrowy szkrab czerpie wapń z twojego organizmu. Wapń jest budulcem kości. Jedynie kotki czaszki nie są jeszcze zrośnięte. ten proces rozpocznie się po porodzie, kiedy dziecko przeciśnie się już przez kanał rodny matki.
W przypadku ciąży mnogiej, przyszła mama może spodziewać się spotkania ze swoimi skarbami już w tym tygodniu.
37 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Tkanki tłuszczowej u Twojego dziecka jest coraz więcej. Pomoże mu to regulować temperaturę ciała i poziom glukozy we krwi. Maluszek waży już 3 kg i wciąż kojąco na niego działa Twój głos.
Możliwe, ze przyszła mama może mieć problem z rwa kulszową. Sednem tej dolegliwości jest fakt, że główka dziecka przesuwa się w dół i daje ucisk na kości miednicy, co z kolei powoduje rozciąganie się wiązadeł. Zjawisko to objawia się drętwieniem i bólem w jednej lub obu nogach.
38 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Twój maluch o różowej skórze leży sobie do góry nagami i czeka na rozwiązanie. Z jego skóry znika meszek i maź płodowa. Resztki tego trafiają do jego jelitek, które po narodzinach wydali z tzw. smółką (pierwsza kupka dziecka o barwie zielonkawej).
Twój berbeć waży ponad 3 kg, zaś mierzy 49 cm długości.
39 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Nadszedł dla Ciebie czas wyczekiwania, natomiast maluszek zastanawia się, czy już wyjść na świat, czy może jeszcze pomieszkać w Twoim brzuchu. Zajęty jest patrzeniem, słuchaniem i badaniem rączkami swojego ciasnego domku.
Na tym etapie jesteś już zmęczona i ociężała. Jedyna rada dla Ciebie jest cierpliwie czekać, wypoczywać i nabierać sił do wydania dziecka na świat.
40 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Serce maluszka bije w rytmie 110-150 uderzeń na minutę. Po porodzie w jego płuckach zajda istotne zmiany. Mianowicie krew wpływie do tkanki płucnej. Magazynowana do tej pory w wątrobie skrobia, zmieni się w glukozę. Dziecko zgłosi prędzej, czy później swoja gotowość do wyjścia, przez uruchomienie procesów hormonalnych, w wyniku czego szyjka macicy rozluźni się.
Twoja pociecha waży ok. 3,5 kg, a mierzy ok. 52 cm długości.
Przyszłe mamy na tym etapie są już zmęczone wyczekiwaniem, ale najprawdopodobniej już w tym tygodniu będą tuliły w ramionach swoje maleństwa. Zanim jednak do tego dojdzie, powinny jak najuważniej wsłuchiwać się w swoje ciało, które w razie zbliżającego się porodu wyśle do nich odpowiednie sygnały.