Wszyscy powtarzają, że stres w ciąży nie jest wskazany, ale to wcale nie jest takie proste. Czasem meandry losu zmuszają nas do napięcia. Jedynym lekarstwem na to jest przywołanie na myśl swojego maluszka - bezbronnego człowieczka, którego kochamy bezgranicznie. Pamiętajmy, że jemu też udziela się nastrój przyszłej mamy.
Pod wpływem napięć i sytuacji stresowych, którymi raczy nas życie, nasze serca zaczynają bić szybciej, stajemy się pobudzone, zaś do naszych mięśni dopływa więcej krwi, wskutek czego wydzielają się tzw. hormony stresu. Na takie zmiany hormonalne w organizmie kobiety, płód jest niebywale wrażliwy. W sytuacji, gdy stres jest długotrwały, poziom tych hormonów podnosi się, przez co dziecko staje się narażone na zbyt wysokie działanie kortykosterydów ( hormonów produkowanych w warstwach kory nadnerczy) i katecholamin ( adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy - hormonów produkowanych przez rdzeń nadnerczy).
W ciąży hormony buzują w organizmie kobiety, dlatego często płacze, a za chwilę uśmiecha się. Taka huśtawka emocjonalna jest dolegliwością naturalną u przyszłych mam, ale z nią także należy sobie radzić.
Czasem stres wynika z obawy przed porodem, sytuacjami nieznanymi, które na ogół ciężko przewidzieć. Nic prostszego, dziś mamy dostęp do różnych źródeł informacji i nie ma powodu, by martwić się na zapas. Pamiętajmy, że nikt z nas nie rodzi się matką, ale matkami się stajemy.
WPŁYW STRESU NA MAMĘ:
- dochodzi do osłabienia układu odpornościowego i wzrostu podatności na infekcje, na których działanie maluszek również jest wystawiony;
- przedwczesny poród za sprawą wydzielania się adrenaliny;
- poronienie wew wczesnej fazie ciązy;
- przedwczesne odklejanie się łożyska.
- ból głowy;
- nadciśnienie tętnicze.
WPŁYW STRESU NA DZIECKO:
- niska masa urodzeniowa;
- wady serca;
- wady układu nerwowego;
- wady rozwojowe m.in. rozszczep wargi i zespół Downa;
- naukowo stwierdzono, że stres może przyczynić się do obniżenia IQ dziecka.
SPOSOBY WALKI ZE STRESEM:
- rozmowa z bliską Ci osobą;
- wsparcie rodziny, przyjaciół i znajomych;
- obejrzenie filmu, spektaklu w teatrze, przeczytanie książki, czy oddanie się swoim pasjom;
- czasem sen jest najlepszym lekarstwem;
- prysznic lub aromaterapia ( tylko woda nie może być za gorąca);
- masaż w odcinku szyjno -piersiowym, który może wykonać Twój partner;
- wyjście na zakupy lub do fryzjera;
- przeglądanie wyprawki dziecięcej;
- odpoczynek z nogami uniesionymi na wysokość powyżej serca, spróbuj zamknąć oczy, włącz ulubioną muzykę lub wyobraź sobie szum fal - spróbuj się choć przez chwilę zrelaksować;
- usiądź na dywanie lub karimacie po turecku, wyprostuj kręgosłup, zamknij oczy i licz do 10. Staraj się o niczym innym nie myśleć. Wykonuj przy tym głębokie wdechy;
- spacer z dla od miejskiego gwaru i spalin;
- nie sięgaj po słodycze lub różnego rodzaju używki. One Ci nie pomogą, ale z pewnością zaszkodzą dziecku!
Kiedy kobieta nie radzi sobie z długotrwałym stresem, związanym najczęściej z dramatycznymi wydarzeniami, powinna skonsultować się z lekarzem, który zleci przeprowadzenie kontrolnych badań i przepisze leki bezpieczne dla dziecka.