96.HIGIENA W CIAŻY

W życiu każdej kobiety higiena ciała powinna odgrywać kluczowa rolę. Będąc w ciąży musisz przywiązywać szczególną uwagę do higieny, by przypadkowo nie narazić się na niepotrzebne w Twoim stanie problemy.












 Ciąża jest niezwykłym okresem w życiu każdej kobiety. Zwłaszcza teraz musi ona dbać o siebie i swój brzuszek, w którym zaczyna kwitnąć życie.

Oto kilka praktycznych wskazówek dla Ciebie:
  • Jeśli na dworze jest skwar i pocisz się, korzystaj z prysznica tak często, jak tego potrzebujesz. Pamiętaj, by woda nie była zbyt gorąca.Natomiast, gdy masz chęć zrelaksować eis w wannie, weź kąpiel, ale nie korzystaj z perfumowanych płynów do kąpieli, gdyż mogą doprowadzić do rozmaitych infekcji w pochwie. Trzeba uważać, by woda nie była za gorąca ( wysoka temperatura wody może doprowadzić do osłabienia organizmu, krwawienia z dróg rodnych, a nawet pojawienia się skurczów macicy). Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut 

  • W przypadku wystąpienia upławów, nie działaj na własna rękę i nie rób sama irygacji pochwy   ( płukanie pochwy pod ciśnieniem wodą lub gotowym roztworem leków). Po prostu zgłoś się do lekarza z tym problemem, a on już znajdzie bezpieczne i skuteczne rozwiązanie na Twoją bolączkę. Warto wiedzieć, ze w ciąży zmienia się środowisko pochwy z kwaśnego na zasadowe, co sprzyja rozwojowi bakterii

  • Dbaj o czystość narządów płciowych. Jeżeli tego potrzebujesz, podmywaj się nawet 3 razy dziennie. Używaj w tym celu środków przeznaczonych do higieny intymnej (ph 5,5). Unikaj perfumowanych płynów. Nie zaleca się używania wkładek higienicznych. Jeśli już je stosujesz, zmieniaj je wielokrotnie w ciągu dnia tak, jak bieliznę po każdym odświeżeniu się.

  • Regularnie dbaj o higienę jamy ustnej. Warto na początku ciąży odwiedzić stomatologa, który nie tylko sprawdzi stan naszego uzębienia, ale również udzieli na kilku cennych wskazówek, jak dbać o zęby w ciąży. Pamiętajmy, ze próchnica jest źródłem infekcji, która rozprzestrzeniając się po całym organizmie może zagrażać życiu, zdrowiu i rozwojowi naszego skarba. Sprawą sporną jest używanie przez kobiety ciężarne płynu do płukania jamy ustnej. Nie jest on środkiem niebezpiecznym i na pewno nikomu nie zaszkodzi, jeśli w jego składzie nie będzie alkoholu. W celu zwiększenia ochrony przed próchnicą należy stosować nici międzyzębowe. Często przy nitkowaniu przyszłe mamy mogą zauważyć krwawiące dziąsła. W takiej sytuacji należy używać specjalnej pasty do zębów, która zostanie zaproponowana przez naszego dentystę oraz miękkiej szczoteczki.

  • Myj włosy tak często, jak tego one wymagają. Możesz wypróbować szampony delikatne, przeznaczone głównie dla dzieci.

  • Dbaj o paznokcie. Jeżeli masz jakiś problem, najlepiej skonsultuj go z kosmetyczką, bądź poszukaj domowych sposobów na łamliwe paznokcie, które znajdziesz w internecie. ( np. domowa kąpiel w parafinie lub oliwie).

  • Pielęgnuj swoje piersi, poprzez wcieranie kremów nawilżających lub na rozstępy. Zaopatrz się także w nową bieliznę. Pamiętaj, ze stanik nie może być zbyt ciasny.

  • Pielęgnuj swój brzuszek, który zaczyna się zaokrąglać. Możesz nawilżać skórę, która wciąż się naciąga, bądź stosować odpowiednie preparaty na rozstępy.

  • Regularnie nawilżaj ciało i usta. W przypadku suchego powietrza skóra się nadmiernie wysuszy, a usta zaczną pękać. Stosuj odpowiednie preparaty. Sposób na suche powietrze w sypialni jest bardzo prosty. Wystarczy ustawić naczynie wypełnione wodą.

  • Używaj kosmetyków przebadanych dermatologicznie o naturalnym ph 5,5, lub kosmetyki stworzone dla przyszłych mam.

  • Każda kobieta lubi wyglądać pięknie. Nie odmawiaj sobie wizyty u kosmetyczki lub fryzjera. Kosmetyczka z pewnością zaoferuje Ci zabiegi pielęgnacyjne połączone z muzykoterapią lub też pomoże Ci zachować piękny wygląd dłoni i stóp w okresie ciąży. Stylista natomiast może doradzić Tobie odpowiednią fryzurę, która w przyszłości nie będzie wymagała od Ciebie poświęcenia zbyt dużej uwagi i nie okaże się być czasochłonną, zwłaszcza przy opiece nad noworodkiem.