Czy już nie możecie doczekać się tej wzruszającej chwili, by poczuć maluszka? Spokojnie. Przyjdzie na to czas. Z nami dowiecie się, kiedy można się spodziewać pierwszych ruchów dziecka oraz co może Was niepokoić.
Każda przyszła mama uśmiecha się na myśl o odczuwaniu fikającego koziołki dziecka. Tymczasem maluch już w 7 tygodniu ciąży zaczyna wykonywać swoje pierwsze akrobacje, choć mama ich jeszcze nie odczuwa. Dla dziecka jest to rodzaj gimnastyki i nauki zarazem. Mianowicie podczas fikania koziołków maluszek ćwiczy nad utrzymywaniem równowagi. Ruchy dziecka można odczuć w okolicach 20 tygodnia ciąży ( w przypadku pierwszej ciąży, natomiast w przypadku kolejnej ruchy można odczuwać już w 18 tygodniu). Wówczas dziecko zaczyna rosnąc i zmniejsza się jego dotychczasowa przestrzeń do wygibasów. Początkowo można czuć tylko bulgotanie, zupełnie jak przy niestrawności. Natomiast w II trymestrze są one znacznie wyraźniejsze. Pod koniec ciąży dziecku zaczyna robić się ciasno, wiec nie może pozwalać sobie na swawole, w związku z czym ruchy te są rzadsze. Jednakże, gdy maluszek zechce wyprostować nóżki, przyszłe mamy przekonają się o jego sile w postaci kopniaka.
Nie istnieją żadne parametry, które określałyby prawidłową liczbę ruchów dziecka. W życiu płodowym nasze skarby posiadają własny temperament. Jedne są bardziej spokojne, drugie po prostu bardziej aktywne. Umownie można przyjąć, że przyszła mama w ciągu godziny powinna naliczyć ok. 10 ruchów swojej pociechy. Jeśli dziecko nie wykona tylu ruchów, nie oznacza to problemu. W najbliższych dnia należy bacznie obserwować ruchy dziecka i w razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do lekarza prowadzącego ciąże. Ruchy najlepiej liczyć leżąc na lewym boku, wtedy są lepiej wyczuwalne.
W liczeniu ruchów może pomocną okazać się tzw. karta ruchów dziecka wg Cardiff (metoda liczenia ruchów maluszka oparta na 12-godzinnych obserwacjach). Swoje zapiski należy rozpocząć rano a skończyć je wieczorem w trybie dwunastogodzinnym. Jeśli następnego dnia dziecko wykona znacznie mniej ruchów niż w dniach poprzednich, wówczas należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.
KIEDY NALEŻY IŚĆ DO LEKARZA?
- gdy ruchy dziecka gwałtownie zmienią się zarówno pod względem ich częstotliwości, jak i siły;
- gdy w ciągu 12 godzin nie odczuwamy żadnych ruchów dziecka, co może świadczyć o wewnątrzmacicznym obumarciu płodu;
- gdy jesteś w 22 tygodniu ciąży i nadal nie odczuwasz ruchów.
Ruchy dziecka to wzruszająca chwila, na którą czekają przyszli rodzice. Tatusiowie przykładają z zapałem swoje dłonie lub uszy do brzuszków mam i rozmawiają ze swoimi maluszkami. Mamy zaś roniąc łzy szczęścia czują się dumne i starają się te wyjątkowe chwile zapamiętać do końca życia.