39.2 TYDZIEŃ CIĄŻY

Marzysz o zostaniu mamusią?
Oboje pragniecie tego jak niczego dotąd, ale nie zauważasz u siebie żadnych znamiennych symptomów? Spokojnie zapoznaj się z informacjami, a przekonasz się, że możesz stać u progu macierzyństwa.









W ciągu pierwszych dwóch tygodni w organizmie kobiety dochodzi do krwawienia i wzrastania pęcherzyka w jednym z jajników. W związku z tym około 14 dnia cyklu, w wyniku pęknięcia pęcherzyka Graafa, uwolniona zostaje komórka jajowa, która jest gotowa do zapłodnienia. Jeśli dojdzie wtedy do stosunku, wówczas istniej możliwość zapłodnienia niniejszej komórki i powstanie zygota. Przechodzi ona liczne podziały i przekształca się w blastocystę (maleńka pusta kulka), która z kolei wędruje kilka dni jajowodem do macicy. Jeżeli zagnieździ się ona w wyściółce macicy, mamy wtedy do czynienia z ciążą.

ODCZUCIA PRZYSZŁEJ MAMY:
Większość kobiet najczęściej nie jest jeszcze świadoma zbliżającego się macierzyństwa, ale w niektórych przypadkach zaczynają one dostrzegać u siebie pewne zmiany. Myśl o macierzyństwie wywołuje uśmiech na ich  ustach, ale wciąż zwlekają z pójściem do ginekologa, czy wykonaniem testu, by uniknąć zbędnego rozczarowania. Stają się przez to bardziej skryte i rozdrażnione. Kobieta wówczas powinna wsłuchać się w swoje ciało i podjąć odpowiednie kroki. Jej czujność powinna skupiać się wokół obserwacji pierwszych oznak ciąży:

  • Zatrzymanie miesiączki - gdy kobieta ma regularne miesiączki ale nagle jej się parę dni spóźnia -może to oznaczać ciążę, lecz nie musi. Opóźnienie miesiączki może być spowodowane: chorobą, stresem, zmianą klimatu (podróże), alkoholem. Należy pamiętać, iż zdarza się, że kobiety w pierwszych miesiącach ciąży mają okres.
  • Podwyższona temperatura ciała, która spowodowana jest podwyższeniem hormonu żeńskiego-progesteronu, który odpowiada za podtrzymanie ciąży w pierwszych jej tygodniach.
  • Wrażliwość na zapachy, które niejednokrotnie zaczynają nam przeszkadzać, mdli nas  na samą myśl o zapachu, który wcześniej uwielbiałyśmy.
  • Nudności i wymioty. Występują ok 6 tygodnia ciąży, najczęściej rano, ale mogą trwać nawet cały dzień. W pierwszym trymestrze ciąży przypływ hormonów (progesteron i estrogen) zmienia  smak i wyostrza węch. Te zmiany przyczyniają się do występowania porannych mdłości i wymiotów u wielu kobiet.
  • Zgaga. Jest to nieprzyjemne pieczenie za mostkiem i jest przyczyną zmian hormonalnych u przyszłej mamy. Podwyższone stężenie progesteronu, pojawiające się w czasie ciąży, powoduje, że zwieracz przełyku, oddzielający przełyk od żołądka, staje się zbyt rozluźniony. Nie jest on w stanie utrzymać soków trawiennych w dole i pozwala na przedostanie się ich do przełyku. Zgaga nie musi oznaczać ciąże. Zgagę może powodować zła dieta, szybkie jedzenie, palenie papierosów oraz stres.
  • Nadwrażliwe piersi, które stają się nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk ok. 6 tygodnia ciąży
  • Nowe rozstępy skórne, które  pojawiają się najczęściej na partiach ciała takich jak: brzuch, uda i piersi
  • Częste oddawanie moczu. Podwyższone stężenie progesteronu w organizmie przyszłej mamy rozluźnia mięśnie, macica stopniowo się powiększa, powodując ucisk i zmniejszenie przestrzeni dla moczu, staje się ona bardziej ukrwiona, co powoduje bardziej intensywną pracę nerek. Częstsze oddawanie moczu może być także przyczyną infekcji pęcherza moczowego.
  • Zmiana w wyglądzie narządów płciowych. Powiększająca się macica i zmiany hormonalne powodują, iż nasze narządy płciowe stają się obrzmiałe i bardziej ukrwione, a przez to stają się sinawe
  • Senność oraz zmęczenie
  • Zmiana samopoczucia (bóle głowy,drażliwość,wahania nastrojów)
  • Wstręt do papierosów-organizm broni się przed szkodliwymi substancjami, choć nie każda palaczka się z tym zmaga
  • Zmiana apetytu u każdej kobiety jest sprawą indywidualną - niektóre z kobiet jedzą więcej i urozmaicają swoje jedzenie, przeważnie pochłaniają dużo słodkości, a niektóre nie potrafią nic włożyć do ust

ODCZUCIA PRZYSZŁEGO TATY:
Z reguły partner zauważa, że kobieta zachowuje się inaczej niż dotychczas. Jeśli nie ma w sobie tego zmysłu, powinien zaobserwować, czy partnerka nie ma żadnych przykrych objawów, które mogłyby oznaczać ciążę. Wskazana jest również szczera rozmowa i w razie jakichkolwiek podejrzeń wspólne udanie się na wizytę do ginekologa. Mężczyzna zwykle podczas swoich wnikliwych obserwacji domyśla się, że wkrótce zacznie przygotowywać się do nowej roli i ten fakt napawa go dumą i szczęściem.