38.1 TYDZIEŃ CIĄŻY

Tak naprawdę jeszcze nie wiesz, że zostaniesz niebawem mamusią. Pierwszy dzień ciąży to pierwszy ostatniej menstruacji (miesiączki). Trudno w to uwierzyć, ale tak właśnie jest. Przeczytaj nasz artykuł, a wiele zrozumiesz.














1 TYDZIEŃ CIĄŻY:
Prawidłowo przebiegająca ciąża trwa 40 tygodni. W celu określenia wieku ciąży oraz dokładnego terminu porodu, trzeba wziąć pod uwagę datę ( pierwszy dzień) ostatniej miesiączki, a także należy wykonać USG.
Obliczanie wieku ciąży jest uzależnione od tego, czy kobieta miewała regularne cykle miesiączkowe, czy tez nie. Jednak należy przyjąć, iż pierwszy dzień ostatniej miesiączki jest pierwszym dniem ciąży, chyba, ze badanie ultrasonograficzne potwierdzi różnicę między pierwszym dniem ostatniej miesiączki a stanem faktycznym. Jeżeli różnica ta wynosi powyżej 7 dni, wówczas należy zmienić nasze dotychczasowe wyliczenia i za termin porodu przyjąć datę ustalona przez USG.
Pierwsze dwa tygodnie nie są ciążą w dosłownym znaczeniu tego słowa. Ciążę z reguły można stwierdzić ok. 4-5 tygodnia.
Przed planowaną ciążą kobieta powinna się do niej przygotować. Mianowicie powinna wykonać badania podstawowe i dodatkowe, jeśli tylko zachodzi u niej taka potrzeba. Poza tym należy zmienić sposób odżywiania się, tj. do swojej diety trzeba włączyć większe dawki owoców i warzyw. Należy spożywać codziennie dwa litry niegazowanej wody mineralnej. Ograniczyć trzeba spożycie kawy i herbaty, a przede wszystkim wyeliminować wszelkiego rodzaju używki.

ODCZUCIA PRZYSZŁEJ MAMY:
Kobieta od momentu odkrycia w sobie silnego popędu w kierunku macierzyństwa, często snuje plany, jak to wszystko będzie miało wyglądać. Zastanawia się nad oryginalnym obwieszczeniem partnerowi, że spodziewa się dziecka. Jednak i zbiegiem czasu okazuje się być inaczej. Odczuć można przygnębienie, smutek, a nawet poczucie winy.
Stan emocjonalny u przyszłej mamy w poszczególnych trymestrach zmienia się niczym chorągiewka na wietrze.
W I trymestrze kobiety ciężarne przeważnie są zadumane, niepewne, a także osowiałe. Wynika to często   z lęku przed nieznanym lub obawą, jak na te wieści zareaguje jej partner. Tymczasem mężczyźni na ogół   są skryci i nie zawsze wiedzą, jak mają się poprawnie zachować.
Większość kobiet w pierwszym etapie ciąży uskarża się na mdłości, czy ciągłą senność. Pozostała część przyszłych mam obawia się, że skoro typowe oznaki ciąży się pojawiają, to pewnie jest coś nie tak. Nic bardziej mylnego. W takich sytuacjach musi wystarczyć sama świadomość bycia w ciąży.

DOBRE RADY:
  •  zaproponuj wspólną wizytę na USG;
  •  zainicjuj jego rozmowę z lekarzem - wtedy będzie wiedział jak ma Ci udzielić wsparcia;
  •  Przestrzegaj diety
Dieta przyszłych mam powinna być urozmaicona, a przede wszystkim bogata w witaminy i mikroelementy. Należy pamiętać, że odpowiednia dieta wspomaga prawidłowy rozwój dziecka.
Ważne, by kobieta w odmiennym stanie zrezygnowała definitywnie z wszelkiego typu używek: nie wolno pić alkoholu, nie wolno palić papierosów i nie wolno zażywać narkotyków. One bardzo negatywnie wpływają na rozwój maluszka i z pewnością Tobie nie dodadzą zdrowia.

Jako przyszła mama musisz zrezygnować ze spożycia następujących produktów:
- unikaj picia kawy ( napój ten wypłukuje z organizmu głównie magnez i żelazo;
- unikaj nadmiaru soli ( przyczynia się do wzrostu nadciśnienia tętniczego);
- unikaj nadmiaru słodyczy ( prowadzi do otyłości i jej następstw w czasie ciąży);
-unikaj wątróbki ( zawiera zbyt dużą liczbę witaminy A, która może negatywnie wpływac na rozwój maluszka);
- unikaj surowych jaj ( mogą spowodować salmonellę);
- unikaj tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (prowadzi do otyłości i jej następstw w czasie ciąży);
- unikaj produktów zawierających cholesterol (prowadzi do otyłości i jej następstw w czasie ciąży);
- unikaj spożywania surowych ryb i mies ( grozi to listeriozą);
- unikaj produktów mlecznych w postaci serów pleśniowych i mleka niepasteryzowanego ( grozi to listeriozą);
- unikaj częstego spożycia szpinaku, szczawiu i rabarbaru( gdyż zawierają one szczawiany, które zakłócają przyswajanie wapnia przez nasz organizm ).

W I trymestrze dieta przyszłej mamy będzie się opierała głównie na spożyciu:
- tłuszczów roślinnych;
- ryb (gotowane lub smażone na oliwie z oliwek, najlepiej by były to ryby morskie) ;
- kasz;
- makaronów;
- płatków zbożowych;
- ciemnego pieczywa, bogatego w różne ziarna;
- warzyw;
- owoców;
- 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie.

ODCZUCIA PRZYSZŁEGO TATY: 
Kiedy partner dowiaduje się o zbliżającym się ojcostwie setki myśli przewijają się przez głowę. Z jednej strony jest dumny i szczęśliwy, z drugiej zaś ma obawy, czy sobie ze wszystkim poradzi. Ważne, by w takiej sytuacji zdać sobie sprawę z tego, że nie on pierwszy i nie ostatni szykując się do roli ojca przeżywa dylematy z tym związane.
Przyszły tatuś musi wiedzieć, że tak jak mamusia ma przed sobą odegranie bardzo ważnej roli. Przede wszystkim jego działania zmierzać będą do dopilnowania, czy partnerka stosuje się do wszystkich wskazówek lekarza lub położnej. Poza tym powinien być zainteresowany dietą i wagą przyszłej mamy. Należy pamiętać, że prawidłowy limit przyrostu masy ciała w ciąży to 16 kilogramów.
Na partnerze spoczywa też mnóstwo innych obowiązków, np.: dopilnować, by kobieta unikała przebywania w towarzystwie palaczy. Dym nikotynowy powoduje przedwczesny poród lub urodzenie się maluszka z tzw. niedoborem masy urodzeniowej. Jeśli przyszli rodzice palą, to powinni mieć teraz jeszcze większą motywacje do pożegnania się z nałogiem.
W przypadku, gdy przyszłej mamie wydaje się, że jej partner nie jest pocieszony z nowej roli, nie powinna się smucić. Mężczyźni mogą czasem potrzebować więcej czasu na oswojenie się z sytuacją, ale wcale nie oznacza to, że nie cieszą się z pojawienia się maluszka - dumy każdego tatusia.