Przyszłe mamy na tym etapie ciąży najczęściej rozmyślają o wyglądzie swoich dzieci. Każdego dnia zastanawiają się, w jaki sposób maluszki rozwijają się, czy mają już rączki, nóżki, itp. Dawniej ciężarne do rozwiązania czekały i zżerała je ciekawość do kogo będzie podobna pociecha, czy to będzie chłopiec, czy dziewczynka. Dziś mamy ogromne możliwości, a rozwój techniki pozwala nam na wykonanie badania ultrasonograficznego w 3D lub 4D.
DZIECKO:
Nasz maluszek przypomina jeszcze szarą galaretkę, w której mezoderma przekształca się w tzw. cewę nerwową, z której powstanie kręgosłup i serce. Będzie ono początkowo przypominało rurkę, ale z czasem w pełni się wykształci. W tym tygodniu serduszko zaczyna bić naszemu maluszkowi, a do tego wykształcają się system trawienny oraz główka. Warto wspomnieć, że mózg rozpoczyna swój rozwój.
Pod koniec 5 tygodnia nasz skarb ma ok. 2 milimetrów.
MAMA I JEJ ODCZUCIA:
Przyszła mam w dalszym ciągu odczuwa dolegliwości związane z ciąża. Teraz musi na siebie szczególnie uważać, zażywać witaminy, które zaleci jej ginekolog prowadzący ciąże oraz przywiązywać ogromną uwagę do tego, jakie produkty spożywa, by nie narazić się na listeriozę, toksoplazmozę, anemię lub inne choroby wynikające z niedoboru witamin.
Oto kilka cennych rad dla przyszłych mam:
- regularne wizyty u ginekologa
Każda kobieta powinna mieć pełne zaufanie do wybranego przez siebie ginekologa
- przestrzegaj odpowiedniej diety
- unikaj picia kawy ( napój ten wypłukuje z organizmu głównie magnez i żelazo;
- unikaj nadmiaru soli ( przyczynia się do wzrostu nadciśnienia tętniczego);
- unikaj nadmiaru słodyczy ( prowadzi do otyłości i jej następstw w czasie ciąży);
-unikaj wątróbki ( zawiera zbyt dużą liczbę witaminy A, która może negatywnie wpływać na rozwój maluszka);
- unikaj surowych jaj ( mogą spowodować salmonellę);
- unikaj tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (prowadzi do otyłości i jej następstw w czasie ciąży);
- unikaj produktów zawierających cholesterol (prowadzi do otyłości i jej następstw w czasie ciąży);
- unikaj spożywania surowych ryb i mies ( grozi to listeriozą);
- unikaj produktów mlecznych w postaci serów pleśniowych i mleka niepasteryzowanego ( grozi to listeriozą);
- unikaj częstego spożycia szpinaku, szczawiu i rabarbaru( gdyż zawierają one szczawiany, które zakłócają przyswajanie wapnia przez nasz organizm ).
W I trymestrze dieta przyszłej mamy będzie się opierała głównie na spożyciu:
- tłuszczów roślinnych;
- ryb (gotowane lub smażone na oliwie z oliwek, najlepiej by były to ryby morskie) ;
- kasz;
- makaronów;
- płatków zbożowych;
- ciemnego pieczywa, bogatego w różne ziarna;
- warzyw;
- owoców;
- 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie.
- dużo wypoczywaj i zadbaj o zdrowy sen
Sen jest zalecany zarówno osobom starszym, jak i młodszym. W ciąży nocny odpoczynek odgrywa bardzo ważną rolę - sprzyja rozwojowi maluszka.
Do ok. 3 miesiąca ciąży można spać spokojnie na brzuchu, ale w późniejszym okresie przybranie tej pozycji będzie graniczyło z cudem, za sprawą wciąż zaokrąglającego się brzuszka.
- unikaj wszelkiego typu używek
WPŁYW ALKOHOLU NA DZIECKO:
- podnosi ryzyko martwej ciąży;
- poronienie;
- przedwczesny poród;
- niska masa urodzeniowa u dziecka;
- zespół alkoholowego uszkodzenia płodu (FAS);
- wady serca u dziecka;
- wady ośrodkowego układy nerwowego u dziecka;
- zniekształcenia kończyn i twarzy;
- niedorozwój umysłowy;
- negatywny wpływ na cechy i zachowanie dziecka.
WPŁYW NIKOTYNY NA DZIECKO:
- podnosi ryzyko martwej ciąży;
- możliwość komplikacji w ciąży;
- poronienie;
- przedwczesny poród;
- odklejanie się łożyska;
- wzrost ryzyka tzw. "śmierci łóżeczkowej" (po porodzie);
- urodzone dzieci są zwykle mniejsze i słabsze;
- dzieci mają zaburzenia układu sercowo- naczyniowego;
- dzieci mają zaburzenia układu oddechowego;
- dzieci mają zaburzenia przemiany materii;
- pojawienie się wad wrodzonych u dzieci np. rozszczep wargi;
- obniżenie inteligencji u dzieci.
WPŁYW NARKOTYKÓW NA DZIECKO:
- niedotlenienie płodu;
- przedwczesny poród;
- poronienie;
- wady rozwojowe;
- za niska waga urodzeniowa;
- ryzyko uzależnienia u noworodków;
- słabe napięcie mięśniowe;
- zaburzenia koncentracji;
- drżenie dziecka;
- nadpobudliwość.
- unikaj kontaktu z osobami chorymi
W naszym środowisku krążą różnego rodzaju bakterie i czasem jest trudno przed nimi się uchronić. Najbardziej trzeba na siebie uważać w czasie ciąży. Niejednokrotnie odpowiednia dieta nie wystarcza, by stworzyć wokół siebie parasol ochronny. Zdarza się też, że kobieta ciężarna w swoim życiu zmaga się ze skutkami obniżonej odporności. Jeśli już do tego dojdzie i poczujemy się nie najlepiej, trzeba zgłosić się do lekarza, który zaleci nam odpowiednie medykamenty, bezpieczne przede wszystkim dla rozwijającego się w nas dziecka. Nigdy przyszła mama nie powinna zażywać leków bez uprzedniej konsultacji medycznej.
- dbaj o higienę
- spróbuj być opanowaną i w najgorszych sytuacjach zachowuj spokój
- pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i dziecka
ŚRODKI LOKOMOCJI I SPOSOBY PODRÓŻOWANIA:
- autobus lub tramwaj - zadbaj o miejsce siedzące, najlepiej, jeśli będzie znajdowało się na środku pojazdu. Wtedy unikniesz niepotrzebnych odczuć przy gwałtownym hamowaniu i energicznym ruszaniu;
- pociąg - jest on zalecanym przez lekarza środkiem lokomocji. Pociąg jest wygodny oraz zapewnia swobodę, zaś jego jazda z reguły jest płynna;
- samolot jest szybki i wygodny dla przyszłych mam. Bywają sytuacje, kiedy linie lotnicze odmawiają wejścia na pokład kobietom ciężarnym ( w przypadku chorób naczyń żylnych i ukończenia 35 tygodnia ciąży). Jeśli przyszłe mamy zostaną wpuszczone na pokład samolotu, przed startem powinny zapiąć pasy bezpieczeństwa poniżej swoich brzuszków, a na wysokości miednicy;
- statek - Podróżowanie drogą morską może narazić nas na niepotrzebne mdłości, znużenie i wymioty. Warto jest też wcześniej zorientować się w oferowanym standardzie podróżowania statkiem;
- samochód jest wygodnym środkiem transportu, ale może być niebezpiecznym dla przyszłej mamy w razie stłuczki, bądź większej kraksy. Pamiętaj, by podczas długiej podróży autem, robić średnio co 2 godziny postój, aby zmienić pozycję ciała i dotlenić się.
Każda kobieta będąca w odmiennym stanie musi odznaczać się szczególna rozwagą i troską o swojego maluszka. Wszystkie podejmowane przez nią decyzje, niezależnie od ich rangi, powinny być przez nią przemyślane, ponieważ odpowiada już nie tylko za siebie, ale za maleńką istotkę, która powinna mieć szansę na prawidłowy rozwój i zdrowy start w życiu.
TATA I JEGO ODCZUCIA:
Każdy przyszły tatuś jest bardzo dumny z faktu pojawienia się potomka. Zdarzają się jednak sytuacje, że kobieta w odmiennym stanie dostrzega niezadowolenie u swojego partnera. Nie wynika to jednak z obojętności wobec maluszka, ale z troski o zapewnienie dogodnych warunków matce i dziecku. Czasem takie zachowanie może być podyktowane trudną sytuacją materialną. Z reguły mężczyźni dłużej pozostają w szoku na wieść o ojcostwie i potrzebują trochę czasu na oswojenie się z tą myślą.
Jednak partner powinien dużo rozmawiać z kobietą ciężarną, wysłuchiwać jej trosk, starać się zrozumieć przyszłą mamę, a przede wszystkim być dla niej podporą w tym szczególnym i trudnym dla niej etapie życia.