43. 6 TYDZIEŃ CIĄŻY

Jesteś w ciąży od niedawna, a już masz dość borykania się z przykrymi objawami odmiennego stanu? Cieszysz się, że zostaniesz wkrótce mamą, ale przechodzisz chwilami kryzys? Nie martw się. Twoje dolegliwości powinny zniknąć w II trymestrze. W chwilach słabości obejrzyj zdjęcie pierwszego USG dziecka, porozmawiaj z partnerem lub przeczytaj nasz artykuł z praktycznymi wskazówkami.










 W 6 tygodniu ciąży wskazane jest przeprowadzenie pierwszego badania ultrasonograficznego. Najczęściej przeprowadzane jest przezpochwowo, w celu sprawdzenia, czy zarodek prawidłowo zagnieździł się w macicy i jak rozwija się embrion.

DZIECKO:

Zazwyczaj na tym etapie ciąży każda kobieta posiada zdjęcie USG swojego dzidziusia. Wygląd dziecka przypomina troszeczku kijankę, ze względu na uwidocznioną główkę i ogonek. Należało by się przyjrzeć dokładnie, aby zauważyć zawiązki nóg i rąk, które już niedługo wytworzą guzki - zalążki stóp i dłoni. Na główce zaś można dostrzec niewielkie wybrzuszenia - zwiastują one powstanie noska, oczek i jamy ustnej.
W 6 tygodniu ciąży zaczynają powoli rozwijać się nerki. Wykształcają się również zawiązki układu pokarmowego. Co prawda ma na razie postać rurki biegnącej od jamy ustnej do ogonka, ale w przyszłości zamieni się ona w żołądek i jelita. W tym okresie rozwijają się płuca. Warto także wspomnieć, ze serce mające dotychczas kształt rurki, zostało przetworzone w 4 komory.
Twoje dziecko rośnie i w obecnej chwili mierzy ok. 4 mm.

 MAMA I JEJ ODCZUCIA:

Przyszła mama nie czuje się najlepiej. Walka z dolegliwościami ciążowymi męczy kobietę, w związku z czym powinna więcej odpoczywać i drzemać. Macica powiększa się i osiąga rozmiar dużej śliwki, natomiast piersi stają się nabrzmiałe i bolesne. Kobieta spodziewająca się dziecka może odczuwać również zgagę.

Jest dolegliwością polegającą na uczuciu bolesnego pieczenia, które osoba lokalizuje za mostkiem. Zwykle opisywane jako "palenie w przełyku". Przyczyną tego objawu jest cofanie się kwaśnego soku żołądkowego (tzw. refluks żołądkowo-przełykowy) z żołądka z powrotem do przełyku. Dolegliwości odczuwane są najczęściej pośrodku klatki piersiowej oraz w nadbrzuszu, ale w skrajnej postaci ból może promieniować do szyi, gardła, krtani, kąta żuchwy, a nawet bocznych części klatki.
Dla przyszłych mam odczuwających zgagę mamy radę:
- nie przejadaj się;
- nie jedz zbyt sytych kolacji;
- unikaj leżenia na wznak;
- jedz w małych ilościach, ale za to częściej;
- nie popijaj w czasie, tylko po jedzeniu;
- staraj się nie jadać w biegu;
- ogranicz produkty: tłuste, kwaśne, pikantne,potrawy smażone ;
- wyeliminuj ze swojej diety:  cebulę, czosnek, ogórki kiszone, kawę, herbatę, czekoladę, napoje gazowane i miętę.

Każda ciężarna kobieta musi pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa i wykonywaniu badań:

-profilaktyczne ( badania ogólne, badanie piersi, badanie ginekologiczne, pomiar ciśnienia, cytologia i sprawdzenie masy i wzrostu);
- obowiązkowe ( morfologia, pomiar poziomu cukru we krwi, VDRL, przeciwciała anty Rh i grupa krwi oraz Rh);
- zalecane ( przeciwciała różyczki, badanie na toksoplazmozę, badanie HIV oraz HBS)

Przyszłe mamusie pomimo złego samopoczucia są szczęśliwe, że noszą w sobie nowe życie. Jeśli były już na badaniu USG, to z pewnością kilkakrotnie w ciągu dnia patrzą na pierwsze zdjęcie maluszka. Natomiast w sytuacji, gdy kobieta dopiero wybiera się do lekarza, głaszcze się po brzuchu myśląc ciepło o swojej dziecinie.

TATA I JEGO ODCZUCIA:

Przyszły tatuś musi wiedzieć, że tak jak mamusia ma przed sobą odegranie bardzo ważnej roli. Przede wszystkim jego działania zmierzać będą do dopilnowania, czy partnerka stosuje się do wszystkich wskazówek lekarza lub położnej. Poza tym powinien być zainteresowany dietą i wagą przyszłej mamy. Należy pamiętać, że prawidłowy limit przyrostu masy ciała w ciąży to 16 kilogramów.
Na partnerze spoczywa też mnóstwo innych obowiązków, np.: dopilnować, by kobieta unikała przebywania w towarzystwie palaczy. Dym nikotynowy powoduje przedwczesny poród lub urodzenie się maluszka z tzw. niedoborem masy urodzeniowej. Jeśli przyszli rodzice palą, to powinni mieć teraz jeszcze większą motywacje do pożegnania się z nałogiem.
W przypadku, gdy przyszłej mamie wydaje się, że jej partner nie jest pocieszony z nowej roli, nie powinna się smucić. Mężczyźni mogą czasem potrzebować więcej czasu na oswojenie się z sytuacją, ale wcale nie oznacza to, że nie cieszą się z pojawienia się maluszka - dumy każdego tatusia.
Po pierwszej wizycie u lekarza, tatusiowie lubią przed zaśnięciem głaskać brzuszki swoich partnerek. Rozmawiają również z przyszłymi mamusiami o rozwoju maluszka, macierzyństwie i imieniu. Często, choć to jeszcze za wcześnie przykładają ucho do brzucha w nadziei, że usłyszą coś oryginalnego - pierwszy znak od maluszka.