45 .8 TYDZIEŃ CIĄŻY
Jesteś w ciąży, a dolegliwości nadal spędzają Ci sen z powiek? Jeśli nie są one zbyt częste, spróbuj to wytrzymać. Już wkrótce stanie się to dla Ciebie tylko złym wspomnieniem. Pomyśl o swojej kruszynce, a z pewnością poczujesz się dużo lepiej.
DZIECKO:
Maluszek ma już ukształtowany błędnik, wobec czego potrafi reagować na ruch, np. uspakaja go miarowy rytm. Dziecko w 8 tygodniu potrafi zginać kończyny górne w łokciach i nadgarstkach. Poza tym rozpoczyna się tzw. proces kostnienia, w wyniku którego tułów ulega znacznemu wydłużeniu. Warto wspomnieć, że w jamie ustnej maleństwa powstają zalążki zębów mlecznych.
Według wielu lekarzy, na tym etapie rozwoju zarodek przekształca się w płód i takie miano otrzymuje.
Maleństwo zaczyna wykonywać spontaniczne, ale nieskoordynowane ruchy. Są one tak delikatne, a dziecko ma tyle miejsca wokół siebie, że przyszła mama nie jest w stanie ich odczuć.
Wasz maluszek wielkością przypomina ziarnko fasoli ( 15-20 mm).
MAMA I JEJ ODCZUCIA:
Ciężarna powinna w tym momencie przywyknąć do porannych mdłości. Jej głównym zadaniem jest wsłuchiwanie się w swój organizm i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować je z lekarzem.
Przyszła mama zaczyna dostrzegać poszerzenie w talii. Bardzo ją ten fakt cieszy, bowiem chciałaby całemu światu obwieścić zbliżające się macierzyństwo. Zanim jednak brzuszek urośnie, będzie musiała jeszcze poczekać. Powinna zacząć rozglądać się za bielizną ciążową lub spodniami z golfem oraz innymi bardzo przydatnymi przedmiotami w tym szczególnym dla niej okresie życia. Należy pamiętać, aby bielizna ciężarnej była dość luźna, przewiewna, najlepiej bawełniana. Ponadto przyszła mama może zaopatrzyć się w następujące akcesoria, które są przydatne będąc w odmiennym stanie (poduszka ciążowa, która umożliwia zdrowy i spokojny sen mamusi; adapter, który powinien być stosowany już od samego początku ciąży,
ponieważ zapobiega on poronieniom i odklejeniu się łożyska w przypadku nagłego hamowania lub wypadku samochodowego; waga, dzięki której możesz uniknąć zbędnych kilogramów w ciąży oraz łatwiej będzie Ci dojść do formy po porodzie; dzienniczek ciąży, który sprawi, że przyszła mama będzie miała pamiątkę; różnego rodzaju kremy na rozstępy oraz pas ciążowy, który odciąża kręgosłup ciężarnej).
Pamiętaj, że wiele teraz zależy od Ciebie. Dbaj o siebie, zdrowo się odżywiaj, zwolnij tempo dotychczasowego trybu życia, a przede wszystkim unikaj stresu.
Kobieta na tym etapie najczęściej w wolnej chwili oddaje się lekturze poradników dla przyszłych rodziców i możliwe, że angażuje też swojego partnera.
TATA I JEGO ODCZUCIA:
Przyszły tatuś z reguły chwali się wszystkim dookoła, że spodziewają się dziecka. Każda para uważa inaczej. Jedni dzielą się tą radosna nowiną z bliskimi i przyjaciółmi, inni zaś wolą poczekać z tym do II trymestru ciąży. Oczywiście przyszli rodzice są tak samo szczęśliwi ze zbliżającego się macierzyństwa. Tatusiowi ogromną przyjemność sprawiają wieczorne pogaduszki z maleństwem. Jest to bardzo wskazane, bowiem już teraz zaczyna rodzić się więź między dzieckiem a rodzicami. Rzeczywiście są to chwile niezapomniane i bezcenne dla obojgu rodziców. Partner codziennie stuka w brzuszek lub przykłada do niego ucho w nadziei, że maluszek odpowie mu kuksańcem. jednak na tym etapie ciąży jest jeszcze zbyt wcześnie na fikanie koziołków przez dziecko w brzuchu mamy.
Z PRZYMRUŻENIEM OKA - CO MYŚLI DZIECKO?
" Wszyscy zaczęli się mną interesować. Jakiś facet wieczorami do mnie mówi, puka w dach mojego domku, a moja mama się cieszy - co jest przyjemne. Głaszczą i głaszczą ten mój domek, jakby chcieli mnie namówić do walnięcia w ścianę. Ja na pewno nie będę robił takich rzeczy. Mój domek jest duży i mam sporo miejsca dla siebie."