90.WSZYSTKO O CZYM POWINNAŚ PAMIĘTAĆ W CIĄŻY

Jako przyszła mama pragnąca urodzić zdrowego maluszka, powinnaś pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Nie wymaga to od Ciebie prowadzenia skrupulatnych notatek, ale warto się z nimi zapoznać i je przeanalizować.













Każda kobieta w ciąży powinna dbać o siebie i rozwijającego się w jej łonie bobasa. Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego ciążę. Wskazane jest by przyszła mama przeglądała poradniki dla oczekujących na dziecko rodziców lub zapoznała się z poniższymi wskazówkami.

1. Regularne wizyty u lekarza.

Nie należy bać się, czy wstydzić wizyty u ginekologa. Lekarz po prostu przeprowadzi z Tobą wywiad dotyczący stanu Twojego zdrowia. Warto też wziąć wyniki badań, które zostały niedawno wykonane. Ginekolog z pewnością zapyta o termin ostatniej miesiączki oraz częstotliwość cykli. Dzięki takim informacjom jest w stanie określić termin porodu. Poza tym z pewnością zbada  Cię ginekologicznie (tj. pobierze wymaz z pochwy do cytologii), wykona badanie USG, poprzez wprowadzenie sondy w Twoje drogi rodne i określi wiek ciąży. W czasie tej wizyty zostaniesz zmierzona, zważona, zostaną zbadane Twoje piersi i nogi, a także sprawdzi, czy masz prawidłowe ciśnienie tętnicze. Po przeprowadzeniu wstępnego badania, lekarz zleci kontrolnie analizę krwi ( na poziom glukozy, ustalenie Twojej grupy krwi, wykrycie ewentualnego konfliktu serologicznego i żółtaczkę) oraz moczu. Poza tym nie ominie Cię mała pogawędka z ginekologiem. Pamiętajmy, że podczas rozmowy musimy być szczere nawet, jeśli tylko coś u siebie podejrzewamy, natychmiast musimy jemu to zgłosić. Na zakończenie lekarz zakłada kartę ciąży, udziela kilku wskazówek przyszłej mamie, zaleci przyjmowanie kwasu foliowego wpływa on na prawidłowy rozwój płodu) oraz podaruje na pamiątkę zdjęcie z pierwszego USG.
 Każda kobieta powinna mieć pełne zaufanie do wybranego przez siebie ginekologa.
Ciężarna powinna go poinformować o :
- infekcji wirusowej lub bakteryjnej, która zagraża ciąży;
- otyłości ( może ona doprowadzić do poronienia);
- nadciśnieniu tętniczym ( niesie ono za sobą ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu);
- zespole policystycznym jajników (wynika on z nierównowagi hormonalnej i wiąże się z zaburzeniem owulacji, co może spowodować poronienie);
- celiakii ( wynika z nietolerancji glutenu i powoduje poronienie);
- zaburzeniach układu krążenia ( niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka);
-alergii ( ważna jest odpowiednia dieta i przyjmowanie odpowiednich leków);
- podejrzewanej chorobie, którą trzeba będzie potwierdzić lub ją wykluczyć.
Badanie ultrasonograficzne jest nieszkodliwe, a z pewnością niezwykle ważne dla matki i jej maleństwa. Daje nam przede wszystkim obraz jak przebiega ciążą i rozwój naszego dojrzewającego szczęścia. Badanie USG powinno być wykonywane minimum trzykrotnie podczas przebiegu całej ciąży. Nie zdziw się, jeśli pierwsze badania USG będą przeprowadzone za pomocą sondy dopochwowej. Dzidziuś nasz jest mikroskopijnej wielkości, więc sonda ta ułatwi zadanie przede wszystkim lekarzowi, dzięki czemu będzie on w stanie dokładnie określić rozwój malucha. Pierwsze badanie USG powinno odbyć się ok. 7 tygodnia ciąży. Wykazuje ono, czy kobieta jest rzeczywiście w odmiennym stanie, a także czy zarodek odpowiednio ulokował się w jamie macicy. Następne planowane jest ok.14 tygodnia i jest przeprowadzone w kierunku zespołu Downa. Ta konsultacja jest zwana badaniem genetycznym USG.
Obserwacje prenatalne powinno się także wykonać  w 18 tygodniu ciąży. Narządy dziecka są znacznie większe i można stwierdzić ewentualne wady rozwojowe.

Kolejne badania powinny być wykonane w 32 tygodniu ciąży, tym razem za pomocą sondy brzusznej. Są one wskazane przyszłym mamom cierpiącym zwłaszcza na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę. Monitorowanie dziecka daje nam możliwość wykrycia zaburzeń w pracy małego serduszka, bądź zbyt małej ilości płynu owodniowego.
Dodatkowo można zgłosić się na USG w 36 tygodniu ciąży. Pozwala to lekarzowi ocenić położenie maluszka, a także sprawdzić prawidłowy wzrost jego wagi.
Badania genetyczne USG jest przeprowadzone sondą brzuszną, chyba, że przyszła mam zmaga się z nadwagą, wówczas użyta zostaje sonda dopochwowa. W sytuacji wyniku nieprawidłowego pacjentka musi przejść dodatkowe badania ( amniopunkcję lub biopsję trofoblastu), aby prawdiłowo zdiagnozować stan rozwoju malca. W kierunku zespołu Downa wykonuje się także badanie przeprowadzone metoda mniej inwazyjną tzw. testem potrójnym ( polega na pobraniu z żyły krwi i pozwala ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka wad rozwojowych).

2. Przestrzegaj odpowiedniej diety


Dieta przyszłych mam powinna być urozmaicona, a przede wszystkim bogata w witaminy i mikroelementy.
Należy pamiętać, że odpowiednia dieta wspomaga prawidłowy rozwój dziecka.
Ważne, by kobieta w odmiennym stanie zrezygnowała definitywnie z wszelkiego typu używek: nie wolno pić alkoholu, nie wolno palić papierosów i nie wolno zażywać narkotyków. One bardzo negatywnie wpływają na rozwój maluszka i z pewnością Tobie nie dodadzą zdrowia.
 Jako przyszła mama musisz zrezygnować ze spożycia następujących produktów:
- unikaj picia kawy ( napój ten wypłukuje z organizmu głównie magnez i żelazo;
- unikaj nadmiaru soli ( przyczynia się do wzrostu nadciśnienia tętniczego);
- unikaj nadmiaru słodyczy ( prowadzi do otyłości i jej następstw w czasie ciąży);
-unikaj wątróbki ( zawiera zbyt dużą liczbę witaminy A, która może negatywnie wpływac na rozwój maluszka);
- unikaj surowych jaj ( mogą spowodować salmonellę);
- unikaj tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (prowadzi do otyłości i jej następstw w czasie ciąży);
- unikaj produktów zawierających cholesterol (prowadzi do otyłości i jej następstw w czasie ciąży);
- unikaj spożywania surowych ryb i mies ( grozi to listeriozą);
- unikaj produktów mlecznych w postaci serów pleśniowych i mleka niepasteryzowanego ( grozi to listeriozą);
- unikaj częstego spożycia szpinaku, szczawiu i rabarbaru( gdyż zawierają one szczawiany, które zakłócają przyswajanie wapnia przez nasz organizm ).
 W I trymestrze dieta przyszłej mamy będzie się opierała głównie na spożyciu:
- tłuszczów roślinnych;
- ryb (gotowane lub smażone na oliwie z oliwek, najlepiej by były to ryby morskie) ;
- kasz;
- makaronów;
- płatków zbożowych;
- ciemnego pieczywa, bogatego w różne ziarna;
- warzyw;
- owoców;
- 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie.
 W II trymestrze do dotychczasowych nawyków żywieniowych należy włączyć:
- produkty mleczne ( wapń jest budulcem kości, potrzebnym do wykształcenia się układu kostno-szkieletowego dziecka, jeśli zrezygnujemy całkowicie z nabiału, grozi nam wczesna osteoporoza);
- natkę pietruszki;
- kiełki ( zawierają żelazo);
- szczypior ( zawiera żelazo);
- rzeżucha (zawiera żelazo);
- produkty bogate w witaminę C;
- spożycie soków pomarańczowych lub porzeczkowych;
- w dalszym ciągu zrezygnuj ze szkodliwych dla Ciebie i dziecka produktów;
 W III trymestrze należy zwiększyć spożycie białka, które obecne jest w :
- mięso, głównie szlachetne ( drób i mięso królicze);
- ryby;
- ser;
- masło;
- rośliny strączkowe( fasola, groszek, bób,soja, soczewica i ciecierzyca);
- warzywa;
- owoce;
 Szczególną uwagę należy poświęcić diecie w 9 miesiącu ciąży. Powinna ona opierać się na daniach lekkostrawnych, bogatych w makaron, ryż i warzywa.
Czasem sama dieta nie wystarcza, więc zażywajmy witaminy, w celu uzupełnienia niedoboru mikroelementów. Pamiętajmy, że przyjmowanie zestawu witamin powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym nasza ciążę.

3. Dużo wypoczywaj i zadbaj o zdrowy sen.

Nie wykonuj zbyt męczących prac domowych. Poproś o pomoc lub wyręczenie swojego partnera.


Sen jest zalecany zarówno osobom starszym, jak i młodszym. W ciąży nocny odpoczynek odgrywa bardzo ważną rolę - sprzyja rozwojowi maluszka.
Do ok. 3 miesiąca ciąży można spać spokojnie na brzuchu, ale w późniejszym okresie przybranie tej pozycji będzie graniczyło z cudem, za sprawą wciąż zaokrąglającego się brzuszka.
W ciąży zalecane jest spanie na lewym boku. Można dla większej wygody umieścić między ugiętymi nogami jaśka. Takie ułożenie nie jest przypadkowe. Leżąc na prawym boku dochodzi do ucisku na główna żyłę dolną, co może spowodować niedotlenienie rozwijającego się maluszka.
Przyszłe mamy mogą też zabezpieczyć się w poduszkę, specjalnie zaprojektowaną z myślą o ciężarnych.

JAK MOŻNA RADZIĆ SOBIE Z BEZSENNOŚCIĄ?
Jeśli bezsenność jest dla Ciebie dokuczliwa, powinnaś wypróbować nasze sposoby ( podane poniżej) na zdrowy sen.
  • staraj się być w miarę aktywną ( gimnastyka dla kobiet w ciąży, basen, spacery);
  • rozmawiaj o swoich problemach. Twoje troski nie mogą Ci spędzać zwłaszcza teraz snu z powiek, więc spróbuj je uzewnętrznić, poprzez rozmowę z mężem lub osobą godną zaufania;
  • skorzystaj z masażu w salonie lub poproś partnera o pomasowanie kręgosłupa w odcinku szyjno-piersiowym;
  • weź kąpiel przed snem połączoną z aromaterapią. Pamiętaj, by nie używać w tym celu środków nadmiernie pieniących się ( grożą infekcje narządów płciowych). Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, a woda nie powinna być zbyt ciepła ( działa osłabiająco);
  • przestrzegaj diety. Spożywaj posiłki lekkostrawne. Pamiętaj, by kolację zjeść na 2 godziny przed pójściem spać;
  • pamiętaj, by sypialnia była wywietrzona;
  • poczytaj książkę;
  • zamknij oczy i zrelaksuj się; wyobraź sobie pustą plażę i szumiące fale, które pienią się tylko dla Ciebie;
  • reguluj niedobór witamin;
  • można wypić szklankę ciepłego mleka koniecznie pasteryzowanego.
 Natomiast, gdy mimo stosowania się do naszych rad, w dalszym ciągu zmagasz się z tą dolegliwością, powinnaś zasięgnąć porady medycznej.

4. Unikaj wszelkiego typu używek. 

Jeżeli uświadomisz sobie, jakie są konsekwencje trwania w nałogu będąc w odmiennym stanie i podejmiesz szybko radykalne działanie, jest szansa, że maluszek urodzi się zdrowy.


WPŁYW ALKOHOLU NA DZIECKO:
- podnosi ryzyko martwej ciąży;
- poronienie;
- przedwczesny poród;
- niska masa urodzeniowa u dziecka;
- zespół alkoholowego uszkodzenia płodu (FAS);
- wady serca u dziecka;
- wady ośrodkowego układy nerwowego u dziecka;
- zniekształcenia kończyn i twarzy;
- niedorozwój umysłowy;
- negatywny wpływ na cechy i zachowanie dziecka.
WPŁYW NIKOTYNY NA DZIECKO:
- podnosi ryzyko martwej ciąży;
- możliwość komplikacji w ciąży;
- poronienie;
- przedwczesny poród;
- odklejanie sie łożyska;
- wzrost ryzyka tzw. "śmierci łóżeczkowej" (po porodzie);
- urodzone dzieci są zwykle mniejsze i słabsze;
- dzieci mają zaburzenia układu sercowo- naczyniowego;
- dzieci mają zaburzenia układu oddechowego;
- dzieci mają zaburzenia przemiany materii;
- pojawienie się wad wrodzonych u dzieci np. rozszczep wargi;
- obniżenie inteligencji u dzieci.
WPŁYW NARKOTYKÓW NA DZIECKO:
- niedotlenienie płodu;
- przedwczesny poród;
- poronienie;
- wady rozwojowe;
- za niska waga urodzeniowa;
- ryzyko uzależnienia u noworodków;
- słabe napięcie mięśniowe;
- zaburzenia koncentracji;
- drżenie dziecka;
- nadpobudliwość.

5. Unikaj kontaktu z osobami chorymi.

 Twoja odporność może być na tyle obniżona, że wszelkie infekcje będziesz chłonąć jak gąbka.

W naszym środowisku krążą różnego rodzaju bakterie i czasem jest trudno przed nimi się uchronić. Najbardziej trzeba na siebie uważać w czasie ciąży. Niejednokrotnie odpowiednia dieta nie wystarcza, by stworzyć wokół siebie parasol ochronny. Zdarza się też, że kobieta ciężarna w swoim życiu zmaga się ze skutkami obniżonej odporności. Jeśli już do tego dojdzie i poczujemy się nie najlepiej, trzeba zgłosić się do lekarza, który zaleci nam odpowiednie medykamenty, bezpieczne przede wszystkim dla rozwijającego się w nas dziecka. Nigdy przyszła mama nie powinna zażywać leków bez uprzedniej konsultacji medycznej.

Oto kilka chorób częstych i zarazem groźnych w ciąży oraz wskazówki do działania w określonych sytuacjach:

  • Przeziębienie może okazać się czasem groźne i bez medykamentów nie jesteśmy w stanie zniwelować jej w swoim organizmie. W skrajnych przypadkach może dojść do poronienia, bądź przedwczesnego porodu, na skutek gorączki i infekcji. Każdy zakupiony przez nas lek powinien być skonsultowany z lekarzem, choć najbezpieczniejsze są zwykle leki z "domowej apteki" ( syrop z cebuli, czy kubek ciepłego mleka z miodem i czosnkiem); 
  •  Ból i gorączka. W przypadku tych dolegliwości niezawodnym lekiem może okazać się paracetamol zawarty w Apapie, Codiparze, Panadolu i Efferalganie. Pozostałe leki ujemnie mogą wpływać na rozwój płodu i jego układ krążenia;
  • Na ból gardła można zastosować roztwór wody z solą. Czasami można ten płyn urozmaicić dodatkowo cytryną i miodem. W takim przypadku zalecane jest zażywanie ziołowych pastylek do ssania;
  • Katar w ciąży jest dolegliwością bardzo uporczywą, zwłaszcza podczas snu. Wtedy należy zakrapiać nos solą fizjologiczną lub roztworem wody morskiej. Ulgę może nam przynieść posmarowanie okolic nosa maścią majerankową;
  • Na kaszel w ciąży można stosować syropy wykrztuśne pochodzenia homeopatycznego, np. zawierające prawoślaz, mniszek lekarski lub babkę lancetowatą;
  • Infekcje bakteryjne ( zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, angina ropna) - jeżeli katar utrzymuje się zbyt długo, a wydzielina z nosa ma kolor żółty, bądź zielony wskazana jest wizyta u lekarza, w celu zastosowania adekwatnego do choroby antybiotyku;
  • Ospa wietrzna, której towarzyszy gorączka i wysypka na skórze oraz śluzówce gardła może być groźna dla ciąży i dlatego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Ospa może doprowadzić do wad rozwojowych u dziecka m.in. do zaburzeń neurologicznych, jelit i układu moczowego, a także do opóźnienia umysłowego, niskiej masy urodzeniowej maluszka, a nawet do poronienia;
  • Borelioza, która objawia się czerwoną otoczką na skórze ( w środku jest blada), pojawiającą się po ukąszeniu przez kleszcza, bólem głowi i stawów wymaga od przyszłej mamy natychmiastowej konsultacji medycznej. W takiej sytuacji należy zastosować kuracje antybiotykową. Nie ma potwierdzenia tezy, że borelioza niekorzystnie wpływa na rozwój płodu;
  • Anemia, tzw. niedokrwistość to zespół objawów chorobowych, który polega na wykazaniu niższych od normy wartości hemoglobiny (Hb), erytrocytów i ich następstw. Jest to choroba jedna z wielu, które niekorzystnie wpływają na rozwój płodu. W I trymestrze, jeśli kobieta ma silna anemię może to skutkować poronieniem luba wadami rozwojowymi płodu. W kolejnym etapie ciąży może ona przyczynić się do zaburzenia wzrostu płodu, zaś w ostatniej fazie oczekiwania na maluszka, może doprowadzić do przedwczesnego porodu.Anemia jest częstym zjawiskiem u kobiet w ciąży i zwykle przebiega łagodnie;
  • Salmonella - jej pałeczki znajdują się w płynnych produktach zawierających białko. Objawami są gorączka, kłopoty żołądkowe i biegunka. Sama choroba nie jest groźna dla dziecka, ale niebezpieczne są jej następstwa, głównie odwodnienie organizmu przyszłej mamy.
  • Toksoplazmoza jest pasożytniczą chorobą ludzi i innych zwierząt, spowodowana zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Główną droga zarażeń jest spożywanie surowego mięsa, które zawiera cysty z brandyzoitami. Zakażenie możliwe jest również poprzez kontakt z odchodami zwierzęcymi, zwłaszcza kocimi. Kot jest podstawowym żywicielem pasożyta. Pasożyt przenosi się z krwią matki przez łożysko i może wywołać poronienie lub poważne uszkodzenia płodu (powiększenie wątroby lub śledziony i wodogłowie). Jeśli przyszła mama jest chora na toksoplazmozę zachodzi możliwość, ze maluszek nabędzie tzw. toksoplazmozę wrodzoną. W sytuacji, gdy kobieta ciężarna zarazi się tą choroba będąc w I trymestrze ciąży, może to skutkować poronieniem lub obumarciem płodu; 
  • Cytomegalia ( wirusowa odmiana opryszczki, która powoduje infekcję). Niniejsza choroba w ciąży występuje bardzo często. Szczególnie na zachorowanie narażone sa osoby przebywające stale w skupiskach bakterii. Cytomegalia powinna być jak najszybciej zdiagnozowana i leczona. Jest groźna dla maleństwa. Może spowodować u dziecka niedorozwój umysłowy, upośledzenie słuchu i uszkodzenie wątroby;
  • Wirus opryszczki zwykłej typu II (HSV) objawia się licznymi zmianami skórnymi okolic intymnych, szyjki macicy i kanału rodnego. Możliwe, że będzie się objawiała także żółtaczką, osłabieniem i drgawkami. Podczas porodu może dojść do zakażenia maluszka.Przykrym dla wszystkich skutkiem omawianej choroby może być poronienie lub wady płodu: małoocze, małogłowie, wodogłowie, a nawet uszkodzenia centralnego układu nerwowego;
  • Różyczka (łac. rubella) jest chorobą zakaźną głównie wieku dziecięcego, przenoszona droga kropelkową. Okres jej wylęgania wynosi od 2-3 tygodni, a na 7 dni przed pojawieniem się wysypki, zaczyna się czas zaraźliwości. Kończy się on na 5 dni przed ustąpieniem wysypki.
Każda kobieta planująca ciążę powinna sprawdzić swoja odporność. jest to badanie na obecność przeciwciał IgG przeciw różyczce. Chyba, że przyszła mama pamięta, że przechodziła ja w dzieciństwie.Zakażenie różyczką w przypadku kobiet ciężarnych jest bardzo niebezpieczne dla rozwoju płodu, zwłaszcza gdy nie ma on jeszcze należycie rozwiniętego układu immunologicznego. Różyczka szczególnie niekorzystnie wpływa na płód w początkach ciąży, kiedy wykształcają się narządy dziecka. Udowodniono naukowo, że jeśli kobieta przechodzi różyczkę w IV miesiącu ciąży, mogą się wówczas pojawić tylko przejściowe zaburzenia rozwoju. Im później w ciąży będzie przechodzić różyczkę, tym ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u maluszka jest mniejsze. Powikłaniami zwykle są wady serca, problemy z wątrobą i zdeformowane kończyny maluszka Drogie mamy, dbajcie o siebie, przestrzegajcie zaleceń medycznych i róbcie wszystko, by nie dosięgła Was żadna choroba, która mogłaby w jakikolwiek sposób zaszkodzić Waszemu dojrzewającemu szczęściu

6. Dbaj o higienę. 

 Higiena jest bardzo ważna, zwłaszcza w ciąży. Gdy jej będziesz przestrzegała i dbała o nią, z pewnością ominą Cię wszelkie infekcje, które mogą zaszkodzić dziecku.

Oto kilka praktycznych wskazówek dla Ciebie:
Jeśli na dworze jest skwar i pocisz się, korzystaj z prysznica tak często, jak tego potrzebujesz. Pamiętaj, by woda nie była zbyt gorąca.Natomiast, gdy masz chęć zrelaksować eis w wannie, weź kąpiel, ale nie korzystaj z perfumowanych płynów do kąpieli, gdyż mogą doprowadzić do rozmaitych infekcji w pochwie. Trzeba uważać, by woda nie była za gorąca ( wysoka temperatura wody może doprowadzić do osłabienia organizmu, krwawienia z dróg rodnych, a nawet pojawienia się skurczów macicy). Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut 
W przypadku wystąpienia upławów, nie działaj na własna rękę i nie rób sama irygacji pochwy   ( płukanie pochwy pod ciśnieniem wodą lub gotowym roztworem leków). Po prostu zgłoś się do lekarza z tym problemem, a on już znajdzie bezpieczne i skuteczne rozwiązanie na Twoją bolączkę. Warto wiedzieć, ze w ciąży zmienia się środowisko pochwy z kwaśnego na zasadowe, co sprzyja rozwojowi bakterii

Dbaj o czystość narządów płciowych. Jeżeli tego potrzebujesz, podmywaj się nawet 3 razy dziennie. Używaj w tym celu środków przeznaczonych do higieny intymnej (ph 5,5). Unikaj perfumowanych płynów. Nie zaleca się używania wkładek higienicznych. Jeśli już je stosujesz, zmieniaj je wielokrotnie w ciągu dnia tak, jak bieliznę po każdym odświeżeniu się.

Regularnie dbaj o higienę jamy ustnej. Warto na początku ciąży odwiedzić stomatologa, który nie tylko sprawdzi stan naszego uzębienia, ale również udzieli na kilku cennych wskazówek, jak dbać o zęby w ciąży. Pamiętajmy, ze próchnica jest źródłem infekcji, która rozprzestrzeniając się po całym organizmie może zagrażać życiu, zdrowiu i rozwojowi naszego skarba. Sprawą sporną jest używanie przez kobiety ciężarne płynu do płukania jamy ustnej. Nie jest on środkiem niebezpiecznym i na pewno nikomu nie zaszkodzi, jeśli w jego składzie nie będzie alkoholu. W celu zwiększenia ochrony przed próchnicą należy stosować nici międzyzębowe. Często przy nitkowaniu przyszłe mamy mogą zauważyć krwawiące dziąsła. W takiej sytuacji należy używać specjalnej pasty do zębów, która zostanie zaproponowana przez naszego dentystę oraz miękkiej szczoteczki.

Myj włosy tak często, jak tego one wymagają. Możesz wypróbować szampony delikatne, przeznaczone głównie dla dzieci.

Dbaj o paznokcie. Jeżeli masz jakiś problem, najlepiej skonsultuj go z kosmetyczką, bądź poszukaj domowych sposobów na łamliwe paznokcie, które znajdziesz w internecie. ( np. domowa kąpiel w parafinie lub oliwie).

Pielęgnuj swoje piersi, poprzez wcieranie kremów nawilżających lub na rozstępy. Zaopatrz się także w nową bieliznę. Pamiętaj, ze stanik nie może być zbyt ciasny.

Pielęgnuj swój brzuszek, który zaczyna się zaokrąglać. Możesz nawilżać skórę, która wciąż się naciąga, bądź stosować odpowiednie preparaty na rozstępy.

Regularnie nawilżaj ciało i usta. W przypadku suchego powietrza skóra się nadmiernie wysuszy, a usta zaczną pękać. Stosuj odpowiednie preparaty. Sposób na suche powietrze w sypialni jest bardzo prosty. Wystarczy ustawić naczynie wypełnione wodą.

Używaj kosmetyków przebadanych dermatologicznie o naturalnym ph 5,5, lub kosmetyki stworzone dla przyszłych mam.

Każda kobieta lubi wyglądać pięknie. Nie odmawiaj sobie wizyty u kosmetyczki lub fryzjera. Kosmetyczka z pewnością zaoferuje Ci zabiegi pielęgnacyjne połączone z muzykoterapią lub też pomoże Ci zachować piękny wygląd dłoni i stóp w okresie ciąży. Stylista natomiast może doradzić Tobie odpowiednią fryzurę, która w przyszłości nie będzie wymagała od Ciebie poświęcenia zbyt dużej uwagi i nie okaże się być czasochłonną, zwłaszcza przy opiece nad noworodkiem.

7. Spróbuj być opanowaną i w najgorszych sytuacjach zachować spokój.

Stres nie jest sprzymierzeńcem ani Twoim, ani malucha.


WPŁYW STRESU NA MAMĘ:
- dochodzi do osłabienia układu odpornościowego i wzrostu podatności na infekcje, na których działanie maluszek również jest wystawiony;
- przedwczesny poród za sprawą wydzielania się adrenaliny;
- poronienie we wczesnej fazie ciąży;
- przedwczesne odklejanie się łożyska.
- ból głowy;
- nadciśnienie tętnicze.


WPŁYW STRESU NA DZIECKO:
- niska masa urodzeniowa;
- wady serca;
- wady układu nerwowego;
- wady rozwojowe m.in. rozszczep wargi i zespół Downa;
- naukowo stwierdzono, że stres może przyczynić się do obniżenia IQ dziecka. 

SPOSOBY WALKI ZE STRESEM:
- rozmowa z bliską Ci osobą;
- wsparcie rodziny, przyjaciół i znajomych;
- obejrzenie filmu, spektaklu w teatrze, przeczytanie książki, czy oddanie się swoim pasjom;
- czasem sen jest najlepszym lekarstwem;
- prysznic lub aromaterapia ( tylko woda nie może być za gorąca);
- masaż w odcinku szyjno -piersiowym, który może wykonać Twój partner;
- wyjście na zakupy lub do fryzjera;
- przeglądanie wyprawki dziecięcej;
- odpoczynek z nogami uniesionymi na wysokość powyżej serca, spróbuj zamknąć oczy, włącz ulubioną muzykę lub wyobraź sobie szum fal - spróbuj się choć przez chwilę zrelaksować;
- usiądź na dywanie lub karimacie po turecku, wyprostuj kręgosłup, zamknij oczy i licz do 10. Staraj się o niczym innym nie myśleć. Wykonuj przy tym głębokie wdechy;
- spacer z dla od miejskiego gwaru i spalin;
- nie sięgaj po słodycze lub różnego rodzaju używki. One Ci nie pomogą, ale z pewnością zaszkodzą dziecku!

8. Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i dziecka podczas podróży.


JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO DALEKICH PODRÓŻY?
- przemyśl swoje dotychczasowe obawy związane z wyjazdem. Najlepiej zrób zestawienie "za" i "przeciw";
- porozmawiaj ze swoim lekarzem i poproś go o kilka cennych wskazówek;
- pamiętaj, że będąc w ciąży musisz postarać się o dodatkową opcje ubezpieczenia, bowiem zwykłe ubezpieczenia nie obejmują chorób i zabiegów związanych z ciążą;
- zastanów się, czy w razie potrzeby, będziesz w stanie porozumieć się z tamtejszym lekarzem;
- sprawdź najbliższe centra medyczne;
- unikaj zbyt długiej podróży w jednej pozycji;
- nie denerwuj się na zapas. To nie jest wskazane ani dla Ciebie, ani dla maluszka;
- zabierz ze sobą dokumentacje ciążową;
- na wszelki wypadek weź ze sobą "No-Spę";
- w przypadku urlopu w słonecznym kraju zabierz ze sobą kremy z wysokim filtrem, pareo i kapelusz, by unikać długich kąpieli słonecznych;
- pozwól się wyręczyć w noszeniu bagażu. Przecież Ty już nosisz w sobie kochanego brzdąca;
- przestrzegaj zasad bezpiecznego odżywiania się, by uniknąć odwodnienia i przedwczesnego porodu;
- unikaj podróży do krajów, gdzie występuje malaria;
- jeśli już wybrałaś podróż do egzotycznego kraju, wykonaj szczepienia np. przeciwko żółtej gorączce; 
- pamiętaj, że w górach na wysokości 2500m grozi Wam poważne niebezpieczeństwo (nadciśnienie tętnicze, stan przedrzucawkowy i poronienie);
- zakazane w ciąży jest również nurkowanie. Może wywołać chorobę dekompresyjną płodu.
Pamiętaj, że najlepszym środkiem lokomocji w Twoim stanie są nogi.

ŚRODKI LOKOMOCJI I SPOSOBY PODRÓŻOWANIA:
  • autobus lub tramwaj -  zadbaj o miejsce siedzące, najlepiej, jeśli będzie znajdowało się na środku pojazdu. Wtedy unikniesz niepotrzebnych odczuć przy gwałtownym hamowaniu i energicznym ruszaniu;
  • pociąg - jest on zalecanym przez lekarza środkiem lokomocji. Pociąg jest wygodny oraz zapewnia swobodę, zaś jego jazda z reguły jest płynna;
  • samolot jest szybki i wygodny dla przyszłych mam. Bywają sytuacje, kiedy linie lotnicze odmawiają wejścia na pokład kobietom ciężarnym ( w przypadku chorób naczyń żylnych i ukończenia 35 tygodnia ciąży). Jeśli przyszłe mamy zostaną wpuszczone na pokład samolotu, przed startem powinny zapiąć pasy bezpieczeństwa poniżej swoich brzuszków, a na wysokości miednicy;
  • statek - Podróżowanie drogą morską może narazić nas na niepotrzebne mdłości, znużenie i wymioty. Warto jest też wcześniej zorientować się w oferowanym standardzie podróżowania statkiem;
  • samochód jest wygodnym środkiem transportu, ale może być niebezpiecznym dla przyszłej mamy w razie stłuczki, bądź większej kraksy. Pamiętaj, by podczas długiej podróży autem, robić średnio co 2 godziny postój, aby zmienić pozycję ciała i dotlenić się.
Panuje powszechny pogląd, że przyszła mama nie powinna sprawdzać się w roli kierowcy. Decydują o tym następujące czynniki:
- kobiety w ciąży są rozhuśtane emocjonalne;
- pojawiające się u nich problemy z koncentracją;
- przyszłe mamy szybko się męczą i zaczyna im się kręcić w głowach;
- ciężarne mają spowolnioną reakcję;
- brzuszek przeszkadza im w wykonywaniu manewrów;
- czasem zażywają leki, które dają przeciwwskazanie do prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych;
- ruchy dziecka mogą zdekoncentrować kobietę w ciąży.

Oczywiście decyzja należy do każdej kobiety. Zdarzają się sytuacje, że przyszła mama nie wyobraża sobie dnia bez kręcenia przysłowiowym kółkiem, co czasem może wynikać z charakteru jej pracy lub też świetnego samopoczucia, czy konieczności.

O CZYM MUSI PAMIĘTAĆ KOBIETA PODRÓŻUJĄCA AUTEM, NIEZALEŻNIE OD TEGO CZY JEST KIEROWCĄ, CZY PASAŻEREM?
- poprawnie zapiętych pasach bezpieczeństwa. Kodeks drogowy co prawda nie przymusza do tego przyszłych mam, ale zróbmy to ze względu na bezpieczeństwo nasze i maluszka. Pas ukośny powinien znajdować się nad mostkiem, zaś pas udowy pod brzuszkiem. Pasy bezpieczeństwa nie powinny być zbyt luźne lub poskręcane. Można również stosować tzw. uprząż dla kobiet w ciąży lub inaczej zwaną adapterem do pasów bezpieczeństwa.
- brzuch nie powinien ocierać się o kierownicę;
- odległość między kierownicą a klatka piersiową kobiety ciężarnej powinna wynieść 25 cm;
- plecy powinny przylegać do fotela;
- głowa ciężarnej powinna znajdować się na środku zagłówka.


Każda kobieta będąca w odmiennym stanie musi odznaczać się szczególna rozwagą i troską o swojego maluszka. Wszystkie podejmowane przez nią decyzje, niezależnie od ich rangi, powinny być przez nią przemyślane, ponieważ odpowiada już nie tylko za siebie, ale za maleńką istotkę, która powinna mieć szansę na prawidłowy rozwój i zdrowy start w życiu.