DZIECKO:
Proporcje maluszka powoli się wyrównują. Dziecko ma już ukształtowane: nosek, zamknięte oczka i usta. Rysy twarzy kruszynki coraz bardziej zaczynają przypominać noworodka. Ponadto ciałko jest pokryte delikatnym meszkiem, aby uniknąć na skórze zmacerowania (przesiąknięcia wodą). Dziecko w dalszym ciągu doskonali kunszt oddychania, by mogło sobie poradzić po urodzeniu. Ćwiczeniom poddane jest również utrzymywanie równowagi. Maluszek pod wpływem oddychania i ruchów mamy opanowuje zmysł równowagi. Co prawda dziecko już słyszy odgłosy dochodzące z zewnątrz, ale nie jest jeszcze w stanie odróżnić głosów. Potrzeba jeszcze trochę czasu, by jego słuch mógł w pełni się rozwinąć. Mięśnie jego twarzy wciąż rozwijają się, przez co dziecko ma skłonność do robienia słodkich i rozbrajających minek. Gdyby było to tylko możliwe, to z pewnością dostrzeglibyśmy bogatą mimikę maluszka.
Dwunastocentymetrowa kruszynka jest coraz bardziej ruchliwa, a jej ruchy stają się płynniejsze.
MAMA I JEJ ODCZUCIA:
Kobieta ciężarna na tym etapie z pewnością wyczekuje na chwilę niezapomnianą w swoim życiu. Mianowicie odczuwanie ruchów dziecka. Ruchów tych można się spodziewać między 16-20 tygodniem ciąży. Początkowo mogą być one mylone z perystaltyka jelit, ale z czasem przyszła mama stanie się bardziej wyczulona w tej kwestii.
Kobiety będące w odmiennym stanie mogą mieć problemy z żylakami lub opuchniętymi nogami. W takich sytuacjach powinny dużo wypoczywać, najlepiej z nogami uniesionymi powyżej poziomy serca, by poprawić krążenie krwi. W przypadku utrzymującej się opuchlizny kończyn dolnych, należy skonsultować się z lekarzem. Możliwe, że za wszystko może odpowiadać zbyt wysokie ciśnienie tętnicze.
OBJAWY NADCIŚNIENIA:
- ból głowy;
- zmęczenie;
- wymioty;
- nadwrażliwość na światło;
- duszności;
- czerwone i pulsujące policzki;
- obrzęki ciała.
Z CZEGO WYNIKA NADCIŚNIENIE TĘTNICZE ( CO WYWOŁUJE):
- niedokrwienie macicy;
- nadwrażliwość ośrodkowego układu nerwowego;
- uszkodzenie nabłonków;
-zaburzenia w przepływie krwi przez łożysko;
- nadmierne rozciąganie się macicy;
- wady genetyczne;
SKUTKI NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO U MAMY:
- zaburzenia w krzepnięciu krwi;
- uszkodzenia wątroby;
- pękniecie wątroby;
- niewydolność nerek;
- krwawienia dokomorowe.
SKUTKI NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO U DZIECKA:
- zahamowanie prawidłowego rozwoju;
- niedotlenienie wewnątrzmaciczne;
- przedwczesne odklejanie się łożyska;
- przedwczesny poród i wszystkie związane z nim powikłania;
- poronienie;
- hipotrofia ( zahamowanie wzrostu wewnątrzmacicznego).
Celowo wymienione zostały powyżej skutki nadciśnienia tętniczego, by przekonać przyszłą mamę jak ważna nie tylko dla niej, ale również dla dziecka jest diagnostyka i profilaktyka. Pamiętaj droga mamo, by regularnie chodzić na wyznaczone wizyty i wykonywać badania. Oto zestaw badań, jakie powinna wykonać każda mama dbająca o swoje zdrowie i prawidłowy rozwój swojej kruszynki.
PROFILAKTYCZNE:
-Badanie ginekologiczne
-Badanie ogólne
-Pomiar ciśnienia tętniczego
-Masa ciała
-Badanie czynności serca płodu
OBOWIĄZKOWE:
- Morfologia krwi
- Badanie ogólne moczu
- Badanie na przeciwciała anty-Rh
- Badanie w kierunku konfliktu serologicznego - powstaje on, gdy przyszła mama nie ma cechy Rh ( Rh -), zaś maluszek odziedziczył po ojcu cechy Rh ( Rh+ ). Wówczas organizm matki wytwarza przeciwciała zwalczające krwinki dziecka.
ZALECANE:
- Badanie w kierunku wad genetycznych ( tzw. test potrójny, Esteriol E3 i AFP)
Przyszła mama nie powinna być również zdziwiona, jeśli zacznie u siebie zauważać tworzące się rozstępy. Sposobem na takie defekty skórne jest krem na rozstępy. Twoja skóra po porodzie zmniejszy się, rozstępy zbledną, ale nie znikną. Jednak do tego można się przyzwyczaić. Nie jest to szczególnie problematyczny skutek ciąży, bowiem warto jest się poświęcić w imię wyższej idei - nowego życia, które kiełkuje w Tobie przez 9 miesięcy.
Prawidłowo rozwijająca się ciąża dostarcza kobiecie radości, zwłaszcza na etapie, gdy może wyczuć pierwsze ruchy maleństwa.
TATA I JEGO ODCZUCIA:
Tatusiowie zwykle promienieją ze szczęścia, gdy dowiadują się, że dzidziuś prawidłowo się rozwija. Niezależnie od płci dziecka z dnia na dzień coraz bardziej kochają tę bezbronną kruszynkę. Nie wyobrażają sobie wieczorów bez rozmów z maluszkiem i głaskania wciąż zaokrąglającego się brzuszka partnerki. W głębi duszy, choć często nie chcą się do tego przyznać nie mogą się doczekać chwili, kiedy wezmą maleństwo w swoje ramiona. Często wpatrują się w zdjęcie z badania ultrasonograficznego.
DZIECKO Z PRZYMRUŻENIEM OKA - CO MYŚLI DZIECKO?
"Z moją Mamą mam mnóstwo kłopotów. Nigdy nie wiadomo, co ona wymyśli. Ostatnio strzeliło jej do głowy, żeby rzucać mną w najdziwniejszy sposób. Mówi, że to jakaś gimnastyka dla naszego dobra. Czasem kręci mi się od tego wszystkiego w głowie. Na przykład kiedy jak szalona chodzi na czworakach, kołysząc pupą, nie mogę się powstrzymać od śmiechu. Ja także zaczynam się kołysać i od tego łaskocze mnie po brzuchu."