DZIECKO:
Dzieciątko rośnie bardzo szybko, zaczyna nabierać proporcji, poprzez wydłużanie się nóżek. Na główce uwidaczniają się pierwsze włoski, choć możliwe, ze dziecko urodzi się łyse. Twoja kruszynka ma tak delikatna skórę, że widać przez nią pajęczynę naczyń krwionośnych. Dziecko już potrafi zacisnąć dłonie w pięści, na których widoczne są paznokcie. Jego narządy w dalszym ciągu dokształcają się, by po wyjściu na świat mogły samodzielnie funkcjonować. Maluszek w dalszym ciągu ćwiczy swój układ pokarmowy. Mianowicie doskonali odruch ssania i połykania. Natomiast proces kostnienia niemal dobiegł końca. Kości dziecka są mocne, a mięśnie rozwinięte na tyle, by zwinnie móc się poruszać w łonie matki. Na tym etapie można określić płeć dziecka. Warunkiem tego jest prawidłowe ułożenie maluszka. Bywają sytuacje, kiedy dzidzia odwraca się podczas badania ultrasonograficznego plecami i nie chce nam zdradzić, czy jest chłopcem, czy dziewczynką. Cóż, wtedy pozostaje nam cierpliwie czekać na następne badanie.
Maluch na tym etapie waży 40 gramów i mierzy 11 cm.
MAMA I JEJ ODCZUCIA:
Przyszła mama może odczuwać u siebie mocniejsze bicie serca lub przyspieszony puls. Powodem takiego stanu jest wzrost objętości krwi, co jest naturalne u kobiet w ciąży. Jednak w tej kwestii należy być czujną. Jeżeli bicie serca jest regularne nie stanowi żadnego zagrożenia, ale w przypadku, gdy jest ono nieregularne należy jak najszybciej skonsultować ten fakt z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ponadto kobieta spodziewająca się dziecka może być narażona na powstawanie żylaków kończyn dolnych. Sposobem na tę dolegliwość jest unikanie zbyt długiego stania, wypoczywanie najlepiej w pozycji leżącej na lewym boku, ponieważ macica nie będzie wtedy uciskała na żyłę i poprawi to krążenie krwi.
Czasem przyszła mama chciałaby oddać się w objęcia Morfeusza, ale nie może zasnąć. Bezsenność w ciąży jest dość popularnym zjawiskiem. Zazwyczaj jest to związane z obawami i lękami przyszłych mam lub nie znalezieniem dogodnej pozycji przy rosnącym brzuszku.
JAK RADZIĆ SOBIE Z BEZSENNOŚCIĄ?
Jeśli bezsenność jest dla Ciebie dokuczliwa, powinnaś wypróbować nasze sposoby ( podane poniżej) na zdrowy sen.
- staraj się być w miarę aktywną ( gimnastyka dla kobiet w ciąży, basen, spacery);
- rozmawiaj o swoich problemach. Twoje troski nie mogą Ci spędzać zwłaszcza teraz snu z powiek, więc spróbuj je uzewnętrznić, poprzez rozmowę z mężem lub osobą godną zaufania;
- skorzystaj z masażu w salonie lub poproś partnera o pomasowanie kręgosłupa w odcinku szyjno-piersiowym;
- weź kąpiel przed snem połączoną z aromaterapią. Pamiętaj, by nie używać w tym celu środków nadmiernie pieniących się ( grożą infekcje narządów płciowych). Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, a woda nie powinna być zbyt ciepła ( działa osłabiająco);
- przestrzegaj diety. Spożywaj posiłki lekkostrawne. Pamiętaj, by kolację zjeść na 2 godziny przed pójściem spać;
- pamiętaj, by sypialnia była wywietrzona;
- poczytaj książkę;
- zamknij oczy i zrelaksuj się; wyobraź sobie pustą plażę i szumiące fale, które pienią się tylko dla Ciebie;
- reguluj niedobór witamin;
- można wypić szklankę ciepłego mleka koniecznie pasteryzowanego;
- spróbuj zaopatrzyć się w poduszkę stworzoną dla przyszłych mam.
Przyszłe mamy nie tylko odczuwają dolegliwości. W tym tygodniu mogą odczuwać ruchy dziecka. Istotną informacją dla kobiet będących w odmiennym stanie jest to, że kruszynka zaczyna słyszeć odgłosy dochodzące z zewnątrz. Wobec tego można nawiązać pierwszy kontakt z kruszynką. Nie jest udowodnione, czy to w jakiś sposób oddziałuje na dziecko, ale z pewnością działa na mamusię. Twój głos może być dla maluszka bardzo kojącym. Zalecane jest również podczas rozmów z dzieckiem masowanie brzuszka.
Nie zaszkodzi, jeśli przyszła mama będzie miała chęć poczytać książkę na głos, czy posłuchać ulubionej muzyki.
TATA I JEGO ODCZUCIA:
Przyszły tatuś może wreszcie nawiązać kontakt ze swoim potomkiem, bowiem dziecko na tym etapie już słyszy. Partner cieszy się każdego dnia, kiedy widzi wciąż zaokrąglający się brzuszek kobiety. Zazwyczaj mężczyzną rozmawia z ukochana o tym, jak będzie wyglądało ich życie po przyjściu na świat maluszka. Wspólnie przeglądają poradniki dla przyszłych rodziców, a wieczorami są skupieni wyłącznie na brzuszku przyszłej mamy.
DZIECKO Z PRZYMRUŻENIEM OKA - CO MYŚLI DZIECKO?
" Źle się dziś czuję. Moja Mama jest nierozsądna. Spałem już głęboko, kiedy nagle rozległ się przeraźliwy hałas i zaczęło mną rzucać to na jedna ścianę, to na drugą, tam i z powrotem. I to setki razy. trudno mi było utrzymać się w jednej pozycji, a hałas był coraz bardziej ogłuszający. Nawet oka nie zmrużyłem. Moja Mama chyba tańczyła, a ja miałem coraz silniejsze zawroty głowy. Jak tak dalej pójdzie, to chyba się stąd wyprowadzę. Chociaż szkoda by było. Czasami jest tu na prawdę przyjemnie. Tata do mnie cały czas mówi. Ja próbuję dać jemu do zrozumienia, że łączność nawiązana, ale chyba coś przerywa."