Domyślasz się, że jesteś w ciąży? Masz typowe objawy
jak przy zwyczajnej menstruacji, która Ci się spóźnia? Przeczytaj nasz
artykuł, a następnie wykonaj test ciążowy. Panuje powszechny pogląd, że
nikt nie ma takiej intuicji jak kobieta, jednak czasem może okazać się
ona zgubna.
DZIECKO:
W Twoim łonie kształtuje się zarodek, a w późniejszym etapie płód, worek płodowy i woreczek żółtkowy, który będzie odpowiedzialny za dostarczenie substancji odżywczych dziecku, zanim wykształci się łożysko. Warto zwrócić uwagę, że po wielkości tego pęcherzyka można określić wiek ciąży. Istotne jest, że brak pęcherzyka wcale nie wyklucza ciąży. Może się on czasami wykształcić dopiero w 6 tygodniu ciąży, ale jest to bardzo rzadki przypadek.
Dziecko pobiera już substancje odżywcze i tlen, a więc składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Maluch przestaje być tylko bryłą komórek i staje się embrionem, którego każda komórka zawiera 46 chromosomów X i Y, co będzie miało wpływ na wygląd i temperament dziecka.
Poza tym tworzy się tzw. cewa nerwowa, która będzie spełniała funkcję parasola ochronnego. Natomiast przy wejściu do szyjki macicy zaczyna wytwarzać się czop śluzowy, który odejdzie tuż przed porodem.
MAMA I JEJ ODCZUCIA:
Kobieta z reguły zaczyna się domyślać odmiennego stanu. Objawy charakterystyczne dla menstruacji mogą oznaczać ciąże, dlatego powinna wykonać test. Bez względu na to jaki uzyska wynik, powinna skontaktować się z lekarzem ginekologiem.
Tylko niewielka liczba kobiet nie boryka się z żadnymi typowymi dolegliwościami. Gdyby nie fakt, iż miesiączka się spóźnia, nie byłyby w stanie niczego podejrzewać. Na tym etapie kobieta zaczyna spędzać coraz więcej czasu na rozmyślaniach o dziecku. Zazwyczaj jest to dla niej radosna nowina.
Niezależenie od tego, czy kobieta wykonała już test ciążowy, czy jeszcze postanowiła z tym poczekać, powinna niezwłocznie porzucić dotychczasowe niezdrowe nawyki.Z pewnością powinna zrezygnować z wszelkiego typu używek. One bardzo negatywnie wpływają nie tylko na Ciebie, ale przede wszystkim na dzidziusia i jego prawidłowy rozwój.
Droga przyszła mamo jeśli jesteś palaczką czynną lub bierną, zapoznaj się z informacjami poniżej, a z pewnością będą one stanowiły dla Ciebie silną motywację do porzucenia nałogu.
WPŁYW NIKOTYNY NA DZIECKO:
- podnosi ryzyko martwej ciąży;
- możliwość komplikacji w ciąży;
- poronienie;
- przedwczesny poród;
- odklejanie sie łożyska;
- wzrost ryzyka tzw. "śmierci łóżeczkowej" (po porodzie);
- urodzone dzieci są zwykle mniejsze i słabsze;
- dzieci mają zaburzenia układu sercowo- naczyniowego;
- dzieci mają zaburzenia układu oddechowego;
- dzieci mają zaburzenia przemiany materii;
- pojawienie się wad wrodzonych u dzieci np. rozszczep wargi;
- obniżenie inteligencji u dzieci.
Droga przyszła mamo, nie daj się zwieść, że lampka wina nikomu nie zaszkodzi.
WPŁYW ALKOHOLU NA DZIECKO:
- podnosi ryzyko martwej ciąży;
- poronienie;
- przedwczesny poród;
- niska masa urodzeniowa u dziecka;
- zespół alkoholowego uszkodzenia płodu (FAS);
- wady serca u dziecka;
- wady ośrodkowego układy nerwowego u dziecka;
- zniekształcenia kończyn i twarzy;
- niedorozwój umysłowy;
- negatywny wpływ na cechy i zachowanie dziecka.
Droga przyszła mamo, zastanów się nad priorytetami w swoim życiu zanim sięgniesz po kolejną działkę.
WPŁYW NARKOTYKÓW NA DZIECKO:
- niedotlenienie płodu;
- przedwczesny poród;
- poronienie;
- wady rozwojowe;
- za niska waga urodzeniowa;
- ryzyko uzależnienia u noworodków;
- słabe napięcie mięśniowe;
- zaburzenia koncentracji;
- drżenie dziecka;
- nadpobudliwość.
Na tym etapie ciąży kobieta może zacząć odczuwać już pierwsze poranne mdłości. W sytuacji, gdy zdarzą Ci się lekkie plamienia, powinnaś skonsultować ten fakt z lekarzem. Nie oznacza to jednak, że nie jesteś w ciąży. Jeżeli nie masz plamienia, a boisz się kompromitacji u ginekologa, wykonaj najpierw szybko test ciążowy. Wtedy z pewnością rozwieją się Twoje wszelkie wątpliwości.
TATA I JEGO ODCZUCIA:
Kobiety zwykle są powściągliwe na tym etapie. Muszą najpierw potwierdzić swoje przypuszczenia, by nie wprowadzać zamieszania i nie doprowadzić do rozczarowania partnera. Mężczyzna na tym etapie może coś podejrzewać, jeśli objawy ciąży u jego partnerki są uwidocznione. Najczęściej partner czeka na moment, kiedy ukochana obwieści jemu zbliżające się macierzyństwo.
Wielu partnerów może odnosić wrażenie, że nie rozumie swojej ukochanej, choć do tej pory rozumieli się bez słów. Najczęściej uważają, że pewnie jest to syndrom napięcia przedmiesiączkowego. W takich sytuacjach powinni porozmawiać ze swoimi partnerkami, zainteresować się podejrzanym ich zachowaniem i w razie potrzeby służyć im pomocą i wsparciem.