51. 14 TYDZIEŃ CIĄŻY

Jesteś już w 14 tygodniu ciąży i z każdym dniem bardziej rozkwitasz. Brzuszek uwypukla się, a Ty wreszcie jesteś w stanie cieszyć się  z nadchodzącego macierzyństwa. Możliwe, że już w tym tygodniu poczujesz pierwsze ruchy maluszka. Dostaniesz ponadto od organizmu prawdziwy zastrzyk energii.


















DZIECKO:
Oczka i uszka maluszka są już na swoim miejscu, rosną jemu włosy i brwi, zaś żebra i kręgi ulegają procesowi kostnienia. Natomiast tarczyca zaczyna produkcję hormonów. U chłopców pojawia się już prostata, u dziewczynek obecne są jajniki. Dziecko jest równie ruchliwe, jak w minionym tygodniu, ćwicząc w ten sposób układ nerwowy i mięśniowy. Jego ruchy nie przypomninają tak, jak dotychczas drgań, ale raczej nabierają swoistej płynności. Nie zapomina tez o swoim kciuku, którego próbuje ssać. Maluszek ćwiczy oddychanie, co prowadzi do usamodzielnienia się.  Ponadto u dziecka pojawia się mimika i zaczyna się uśmiechać. Najważniejsza informacja jest wykształcenie się łożyska, które odpowiada za dostarczenie tlenu dziecku, a odebranie od niego dwutlenku węgla, dostarczenie maluszkowi substancji odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju i wzrostu, wydalanie zbędnych substancji tzw. metabolitów oraz ochronę dziecka przed bakteriami i produkcję hormonów potrzebnych do utrzymania ciąży.
Dziecko również wytwarza meszek ochronny na całym ciele, który będzie chronił skórę przed skutkami ciągłego przebywania w środowisko wodnym.

MAMA I JEJ ODCZUCIA:
Brzuszek mamy powiększa się przez rozpychającą się macicę, w związku z tym proponowana jest wymiana dotychczasowej garderoby kobiety. W dalszym ciągu obecne są częste wizyty w toalecie ze względu na ucisk dawany przez macicę. Niedługo może się to skończyć, ale powróci dopiero w końcowej fazie ciąży. Z pewnością minie bolesność i nadwrażliwość powiększających się piersi. Może pojawić się natomiast ból w pachwinach, który przypomina uczucie rozciągania. Zjawisko to jest związane z pociąganiem więzadeł, na których zawieszona jest powiększająca się macica.

Wiele kobiet uskarża się w ciąży na opuchnięte dłonie, nogi, a nawet twarz.
Jeśli jest niewielka opuchlizna kończyn i lica, wszystko wydaje się być naturalnym. Zjawisko to najczęściej daje się zauważyć rankiem i wieczorem.
Można pokusić się o stwierdzenie, że natura zadbała o kobiety. Mianowicie pod opuchniętą skórą przyszłej mamy, w tkankach gromadzą się spore ilości wody, na wypadek gdyby kobieta podczas porodu straciła zbyt dużo krwi. Wtedy to woda reguluje ubytek poziomu płynów ustrojowych w organizmie kobiety.
Kolejną przyczyną jest zwiększona ilość krwi, która krąży w żyłach przyszłej mamy.  Za opuchnięte kostki odpowiedzialny jest ucisk macicy na żyły biodrowe. Wówczas krew nie może powrócić do serca i zostaje uwięziona w naczyniach nóg. Następnie część wody, wchodząca w jej skład przenika do tkanek miękkich i tworzy się tzw. opuchlizna zastoinowa.
Na szczęście nadmiar wody zostaje wydalony z moczem w kilka dni lub tygodni po porodzie.
 Oto kilka sposobów na opuchnięte kończyny: - należy zasypiać na lewym boku;
- należy pić dużo wody;
- należy unikać słońca;
- trzeba odpoczywać częściej, z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca;
- należy kontrolować swoja wagę;
- należy unikać soli;
- nie należy zbyt długo stać;
- należy nosić rajstopy elastyczne;
- należy nosić wygodne buty ( na płaskiej podeszwie i w miarę luźne oraz przewiewne);
- można używać też specjalnych wkładek ortopedycznych.
Przyszłe mamy mogą poczuć nagły przypływ apetytu. Jest to dobra wiadomość, ale w tym przypadku  należy postępować bardzo ostrożnie. Pamiętajmy, by nie jeść za dwóch, a nasza dieta niech będzie odpowiednio zbilansowana.
Możliwe, że w tym tygodniu możemy odczuć pierwsze ruchy dziecka. Teoria głosi, że jest na to jeszcze za wcześnie, ale w praktyce odnotowano znaczną liczbę przypadków, kiedy kobiety rozpoznawały u siebie ruchy maluszków. Pierwsze ruchy dziecka przypominają bąbelki w brzuchu, zbliżone do perystaltyki jelit. Na początku mogą być pewne trudności w odróżnieniu tego niesamowitego zjawiska, ale z czasem przyszła mama będzie w stanie określić, czy dziecko daje o sobie znać, czy jej jelita. Ruchy dziecka z czasem nabiorą regularności i siły.

TATA I JEGO ODCZUCIA:
Przyszli tatusiowie cieszą się, że wspólnie zażegnali przykre objawy ciąży. W momencie, gdy partnerki informują ich o odczuciu pierwszych ruchów dziecka, mężczyźni z reguły im nie dowierzają. W takich sytuacjach sami zaczynają przykładać rękę do brzuszka przyszłej mamusi, ale niestety nic nie są w stanie wyczuć. Wieść o pierwszych ruchach dziecka czasem ich nakręcają do tego stopnia, że przy każdej nadarzającej się okazji próbują nawiązać kontakt z maluszkiem. Partner nie powinien się zniechęcać. Przyjdzie czas, gdy maluch będzie miał nieco więcej siły, by nawiązać łączność ze swoimi rodzicami.

DZIECKO Z PRZYMRUŻENIEM OKA - CO MYŚLI DZIECKO?
" Hej! Mam już powieki. Po jednej na każdym oku. Poza tym z każdym dniem mam lepsza twarz. Zaczynam być podobny do siebie. Tylko dziwne są te kudełki na oczami. Może tak ma być. Nie zmienia to faktu, że zaczyna mi się tu podobać."