57.20 TYDZIEŃ CIĄŻY

Dobre wieści dla przyszłej mamy. Właśnie stuknął półmetek.
Teraz już jesteś coraz bliżej porodu i spotkania z dzidzią. Dbaj o siebie jak tylko potrafisz najlepiej. Maluszek w dalszym ciągu musi mieć stworzone przez Ciebie nienaganne warunki do wzrostu i rozwoju.

 







DZIECKO:
Narządy płciowe są już ukształtowane ( u dziewczynek pojawiają brodawki sutkowe i gruczoły mleczne). Natomiast na główce dziecka zaczynają rosnąć prawdziwe włosy. Maluszek zaczyna też słyszeć Twój głos, wobec tego można do niego mówić lub czytać mu bajki. Czasami może mieć czkawkę  - objawia się wtedy rytmicznymi szturchnięciami w brzuch. Maleństwo pomimo zamkniętych powiek jest w stanie odróżnić światło od mroku. Najważniejsze narządy kruszynki już funkcjonują.Teraz dziecko będzie przybierało na wadze. Przez kolejne 20 tygodni waga malucha musi wzrosnąć dziesięciokrotnie. Delikatna  i przezroczysta dotąd skóra dziecka staje się grubsza i rozwijają się w niej warstwy. Maleństwo zaczyna połykać wody płodowe ze zwiększoną częstotliwością. Jest to uwarunkowane od ich smaku. Im słodszy płyn owodniowy, tym wolniej dziecko rozkoszuje się jego smakiem.Na tym etapie ciąży układ pokarmowy maluszka powinien być zamknięty w powłokach brzusznych.
Twój malec w 20 tygodniu ciąży mierzy 16 cm, a waży 260 gram.

 MAMA I JEJ ODCZUCIA:
Dno macicy przyszłej mamy sięga mniej/ więcej pępka i będzie się w dalszym ciągu podnosiło. Ciężarna na skutek unoszenia się dna macicy, zauważy mocno napinającą się skórę na brzuszku. W przypadku, gdy zacznie swędzieć, należy skórę natłuszczać.
Przyszła mama może odwiedzić w tym tygodniu swojego lekarza, który z pewnością zbada pracę małego serduszka.Badanie to jest niezwykle ważne, ponieważ w razie jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz zaleci wykonanie badań szczegółowych. Pamiętajmy, że wczesna diagnostyka może pomóc naszemu dziecku, a przede wszystkim dać szansę na prawidłowy rozwój i normalne życie. Nie wierz, kiedy ktoś próbuje Ci wmówić, że USG jest szkodliwe dla dziecka. Taka osoba albo tkwi w nieświadomości, albo myli działanie promieni rentgenowskich z badaniem ultrasonograficznym.
Badanie ultrasonograficzne jest nieszkodliwe, a z pewnością niezwykle ważne dla matki i jej maleństwa. Daje nam przede wszystkim obraz jak przebiega ciążą i rozwój naszego dojrzewającego szczęścia. Badanie USG powinno być wykonywane minimum trzykrotnie podczas przebiegu całej ciąży. Nie zdziw się, jeśli pierwsze badania USG będą przeprowadzone za pomocą sondy dopochwowej. Dzidziuś nasz jest mikroskopijnej wielkości, więc sonda ta ułatwi zadanie przede wszystkim lekarzowi, dzięki czemu będzie on w stanie dokładnie określić rozwój malucha. Pierwsze badanie USG powinno odbyć się ok. 7 tygodnia ciąży. Wykazuje ono, czy kobieta jest rzeczywiście w odmiennym stanie, a także czy zarodek odpowiednio ulokował się w jamie macicy. Następne planowane jest ok.14 tygodnia i jest przeprowadzone w kierunku zespołu Downa. Ta konsultacja jest zwana badaniem genetycznym USG.
Obserwacje prenatalne powinno się także wykonać  w 18 tygodniu ciąży. Narządy dziecka są znacznie większe i można stwierdzić ewentualne wady rozwojowe.
Regularne wizyty u lekarza dają nam możliwość poruszenia różnorakich tematów lub wątpliwości, jakie nas dręczą.
Pytania, jakie powinna zadać każda przyszła mama swojemu lekarzowi to sprawa indywidualna. Pamiętajmy, że ginekologa również obowiązuje zachowanie tajemnicy lekarskiej i nie należy obawiać się stawiania pytań, nawet jeśli wydaja się one żenujące i tendencyjne. Pamiętajmy, że wizyta nie powinna wyłącznie polegać na badaniu i udzielaniu odgórnych wskazówek, ale także na dialogu pacjenta z lekarzem.
Warto być ciekawą i żądną wiedzy, a przede wszystkim odważną przyszłą mamą.
Nasze dociekania powinny być skierowane na różne obszary życia i zdrowia.

TATA I JEGO ODCZUCIA:
 Gratulacje. Oboje jesteście na półmetku. Jeszcze trochę, a będziesz mógł tulić maleństwo w swoich ramionach. Jednak zanim to nastąpi, powinieneś wybrać się z partnerką na kontrolną wizytę ginekologiczną.
Każdy przyszły tatuś już zdążył przywyknąć do dolegliwości ukochanej. Na tym etapie partnerzy zaczynają rozmowy na temat kompletowania wyprawki dla dzidziusia. Oczywiście temat był już wcześniej poruszany przez mamusię, jednak tatuś wolał z tym zaczekać. Z niecierpliwością partner czeka na kolejne badanie USG, by miał aktualne wyobrażenie swojego potomka.

DZIECKO Z PRZYMRUŻENIEM OKA - CO MYŚLI DZIECKO?
"Moja Mama zabrała mnie dzisiaj do jakiegoś fachowca. Czułem jak coś jeździ po brzuchu mamy, aż miałem ciarki. Nie polubiłem tego fachowca, więc postanowiłem, że odwrócę się do niego tyłem. Mama i Tata rozmawiali z nim i rozmawiali. Wreszcie doczekałem się, by skończyli. Kiedy Mama ruszyła do przodu, zrobiło mi się miło i postanowiłem się zdrzemnąć."