Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy to wszystko wygląda identycznie za granicą? Przeczytaj poniższy artykuł, a uzyskasz odpowiedź na swoje pytanie.
Nie ulega wątpliwości, że w jakim kraju byś nie była, musisz tak samo dbać o siebie i nienarodzone dziecko.
W przypadku opieki zdrowotnej są pewne różnice. Z pewnością regularne wizyty u ginekologa są rzadsze niż w Polsce i w większości sytuacji nie trzeba za nie każdorazowo płacić. Z reguły na wizyty zgłaszasz się do położnej. To ona ma za zadanie poprowadzić Twoja ciążę, towarzyszy Ci przy porodzie, a później pomaga Ci przy maluszku podczas waszego pobytu w szpitalu. Za granicą lekarz najczęsciej przystępuje do działania w razie komplikacji.
Bywają sytuacje, kiedy rodowite Polki rodzą za granicą. Trudno powiedzieć, czy jest lepiej, czy gorzej niż w naszym kraju. Ilu pytanych, tyle zdań na temat porodów zagranicznych. Przyszła mama przebywajaca za granica ma nieograniczony dostęp do wyspecjalizowanych placówek zdrowotnych możliwe, że do lepiej wyposażonych klinik położniczych i przez to lepszych standardów rodzenia.
W takich klinikach sale porodowe są zwykle małe, kameralne i bardzo zbliżone do warunków panujących w domach. Poza tym jest też ekipa położników, którzy za świeżo upieczona mamą czuwają nad maleństwem, pomagają też w opiece nad noworodkiem i stanowią skarbnicę wiedzy na temat pielęgnacji dziecka.
W Belgii kobieta przed planowanym terminem rozwiązania zgłasza się do szpitala i pozostaje w nim kilka dni. Do porodu opiekuje się nią fizjoterapeutka, która przygotowuje ją do porodu pod względem fizycznym i psychicznym oraz uczy technik oddychania, zaś w połogu wykonuje młodej mamie masaże i pomaga w gimnastyce.
Należy wspomnieć, że nawet w w najlepszych szpitalach bywają tzw. ostre
dyżury i czasem pojawia się problem z opieką nad mamą i noworodkiem.
ZALETY PORODU ZA GRANICĄ:
- dostęp do specjalistów w ciązy ( w zakresie ginekologii i położnictwa);
- lepsze standardy rodzenia potomka;
- gwarantowana opieka położników, którzy zwracają uwagę na potrzeby mamy i dziecka.
WADY PORODU ZA GRANICĄ:
- bariera językowa;
- świadomość odległości od reszty rodziny;
- przyszła mama ma znacznie mniej przeprowadzonych badań w ciąży ;
- nie zawsze nad ciążą i porodem czuwa lekarz;
- przyszła mama pracuje do momentu porodu;
- ciężarna nie uzyska zwolnienia lekarskiego z pracy nawet, jeśli nie najlepiej się czuje.
Na całym świecie przyszłe mamy powinny na siebie uważać i w czasie ciąży zgłębiać wiedzę na temat porodu i pielęgnacji noworodka. Można rodzić w różnych warunkach lepszych lub gorszych, ale przecież tak naprawdę najważniejszy jest nasz maluszek, któremu trzeba pomóc się narodzić, bez względu na ból i niewygodę mamy.