10.WZDĘCIA W CIĄŻY

Baloniku nasz malutki rośnij duży, okrąglutki. W tym wspaniałym czasie, w  jakim się teraz znajdujesz mogłabyś to powiedzieć, lecz nie jesteś pewna, czy zaczyna Ci rosnąć brzuch  z powodu tego, iż jesteś w ciąży i maluszek już na tyle urósł, że cię rozepchał, czy to po prostu masz wzdęcia, które Cię meczą od początku ciąży. Wciąż się głowisz, jak sobie z nimi poradzić? Nie martw się, jest na to  metoda!!!





CZYM SĄ WZDĘCIA? 
Wzdęcia to jedna z fizjologicznych i naturalnych wręcz dolegliwości kobiet w ciąży. Rzeczą oczywistą jest, że dla kobiety taka sytuacja jest mało komfortowa, zwłaszcza, gdy brzuszek coraz bardziej się zaokrągla.

DLACZEGO WZDĘCIA DOTYKAJĄ KOBIETY W CIĄŻY?
Wzdęcia najczęściej pojawiają się na skutek rozluźniającego działania progesteronu, a także ucisku wciąż powiększającej się macicy na jelita. Nie tylko działania progesteronu wpływają na negatywne samopoczucie kobiety ciężarnej. O swoich poczynaniach dają znać również inne hormony, które działają z wielokrotną swą siłą na mięśnie jelit. Spożyty pokarm przesuwa się wówczas w zwolnionym tempie, jelita również maja spowolniona pracę, zaś bakterie zazwyczaj rozkładają zalegające treści pokarmowe. W niektórych przypadkach pojawiają się gazy.
Innej przyczyny występowania wzdęć  należy dopatrywać się w stresie. Stąd też każdy lekarz zaleca przyszłej mamie spokojny tryb życia.
Wzdęcia wywołuje również żucie gumy. Nie należy jej spożywać, ponieważ zwiększa ona wydzielanie śliny, której nadmiar powoduje tę przykrą dolegliwość.
Bywają również przyczyny wynikające z szybkiego spożywania posiłków lub najczęściej z nieodpowiedniej diety przyszłej mamy.
Najrzadszą pobudką wzdęć są choroby układu pokarmowego.

JAK POZBYĆ SIĘ WZDĘĆ?
Jak na każdą dolegliwość kobiety w ciąży, istnieją sposoby ich łagodzenia.
Oto kilka z nich:
- unikaj sytuacji stresowych;
- spożywaj posiłki (4-6 razy dziennie) w myśl zasady: "Jedz mało, ale częściej"'
- jedz powoli i dokładnie wszystko rozgryzaj;
- spożywaj posiłki o stałych porach;
- unikaj w swojej diecie produktów wywołujących wzdęcia: groch, fasola, kapusta, kalafior i surowe warzywa;
- unikaj smażonych potraw;
- staraj sie regularnie wypróżniać;
- jeśli nie możesz oprzeć się  pokucie i zrezygnować z produktów wywołujących wzdęcia, przed ich spożyciem zjedz kilka ziaren kminku.

KIEDY UDAĆ SIĘ DO LEKARZA?
Wzdęcia u kobiet w ciąży nie powinny być obiektem zmartwień. Jednak, jak to w medycynie zdarzają się przypadki, kiedy wzdęciom towarzyszy klujący ból, stan podgorączkowy, a także wymioty, nie ma wątpliwości - trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
W przypadku, gdy nie pomaga dieta, a wzdęcia utrzymują się i wciąż się nasilają, niezwłocznie skontaktuj się z ginekologiem, aby ten sprawdził, czy szyjki macicy nie uległy skróceniu, a życiu dziecka nic nie zagraża.