Prawie każda kobieta w czasie okresie ciąży przechodzi huśtawkę nastrojów. Płaczesz bez powodu, a za chwile jesteś szczęśliwa?
Krzyczysz, złościsz się na partnera, a po chwili znów jesteś sobą? Czego tak się dzieje?
Zmiany, które występują w czasie ciąży są związane z hormonami, które od początku buszują w twoim organizmie. Skąd dokładnie pochodzą te zmiany i jak temu zaradzić dowiesz się w dalszej części artykułu.
HUŚTAWKA NASTROJÓW CZYM JEST?
Jednego dnia masz ochotę przenosić góry innym nie możesz wstać z łóżka, raz się śmiejesz a za chwilę płaczesz ? Taki stan emocjonalny w ciąży jest rzeczą naturalną, a za wszystko odpowiedzialny jest wzrost poziomów hormonów, takich jak: adrenaliny, noradrenaliny i endorfiny (tzw. hormonu szczęścia).
DLACZEGO ATAKUJE W CZASIE CIĄŻY?
Bezpośrednia przyczyną pojawienia się tej dolegliwości u przyszłych mam jest wciąż zmieniający się poziom estrogenu i progesteronu (tzw. hormonów ciążowych).
Udowodniono naukowo, że na huśtawkę nastrojów najbardziej narażone są kobiety, które przed każdą miesiączką uskarżały się na podobne dolegliwości. Czasami takie stany emocjonalne spowodowane są z jednej strony rosnącymi obawami przyszłej mamy ( np. o zdrowie maluszka, poród, czy nawet zbliżające się macierzyństwo), z drugiej zaś strony szczęściem, które co dzień nieuchronnie się do niej zbliża. Zdarzają się również sytuacje, w których przyszłe mamy mają wręcz obsesyjne obawy przed porodem. Wtedy w psychice kobiety ciężarnej dochodzi do nagromadzenia zbyt negatywnych emocji, co z kolei może doprowadzić do poważnej depresji.
JAK SOBIE RADZIĆ Z EMOCJAMI?
Oto kilka rad, których powinna przestrzegać przyszła mama borykająca się z huśtawką nastrojów:
- nie można bez przerwy myśleć o ciąży;
- zawsze trzeba myśleć pozytywnie, pesymizm jest złym doradcą w tym stanie;
- nie należy w sobie dusić emocji - rozmowa jest najlepszym panaceum;
- jeśli mąż nie jest w stanie zrozumieć przyszłej mamy, należy nawiązać kontakt z innymi kobietami w ciąży - one z pewnością będą wiedziały o czym jest mowa;
- nie wolno odmawiać sobie przyjemności i relaksu;
- zaleca się oglądanie zdjęć ukazujących rozwój płodu, a później dziecka;
- należy czytać poradniki i literaturę fachową dla przyszłych mam;
- jeśli już zajdzie taka konieczność, można poszukać sobie lekarza, przed którym kobieta będzie w stanie "otworzyć się".
KIEDY UDAĆ SIĘ DO LEKARZA?
Częstym zjawiskiem jest, że kobieta już w trakcie trwania ciąży przeżywa depresję. Stan ten jest niekorzystny zarówno dla matki, jak i dla mającego narodzić się dziecka.
Oto kilka niepokojących sygnałów świadczących o zbliżającej się lub trwającej już depresji:
- brak świadomości, że coś dzieje się nie tak jak powinno;
- poczucie winy;
- katastrofizm;
- niezadowolenie z faktu zostania mamą;
- bezustanny, wybuchowy płacz;
- brak zainteresowania rzeczami, które do tej pory były priorytetami w życiu;
- zrezygnowanie;
- apatia;
- unikanie towarzystwa;
- problemy ze spaniem.
Jeśli kiedykolwiek wyżej opisane symptomy pojawią się u kobiety ciężarnej, jest to wyraźny znak, że należy niezwłocznie skontaktować ją z lekarzem.