9.KRWAWIENIE Z NOSA I DZIĄSEŁ W CIĄŻY

Kiedy myjesz zęby, a twoje dziąsła są bardzo rozpulchnione i zaczynają krwawić,bez powodu z nosa poleje się krew to z pewnością zaczynasz się niepokoić i zamartwiać, że może jest coś nie tak. Jednak musimy Cię uspokoić, że w ciąży ten stan jest jak najbardziej normalny i nie masz się czym przejmować. Pomożemy Ci bardziej zrozumieć przyczyny krwawień w czasie ciąży oraz pomóc uporać się z tym częstym problemem ciężarnych kobiet.








PRZYCZYNA KRWAWIENIA Z NOSA I DZIĄSEŁ U KOBIET CIĘŻARNYCH
Na krwawienia z nosa uskarża się ok. 10-20% kobiet w ciąży.  Niektóre z nich miewają te dolegliwości rzadko, a niektóre znacznie częściej. Należy zwrócić szczególna uwagę na to, ze w ciąży nie tylko powiększa się brzuszek, ale również inne narządy ciała. Spowodowane jest to podwyższonym stężeniem estrogenu i progesteronu we krwi, co z kolei skutkuje zwiększonym przepływem krwi, w tym także przez błonę śluzową nosa. Staje się ona wówczas delikatniejsza i jest narażona na obrzęk. W wyniku tego procesu w  śluzówce następuje szereg zmian, które prowadzą do wzrostu wyprodukowanego śluzu. Powoduje on wtedy u ciężarnej uczucie tzw. "zatkanego nosa", nocne chrapanie na udrękę zmęczonym mężom, czy nawet krwawienie z nosa.

Kolejną uciążliwą dolegliwością kobiet w ciąży jest krwawienie z dziąseł. Jego przyczyny tkwią w burzy hormonów, z jaka muszą się zmierzyć przyszłe mamy. Pod ich wpływem dziąsła staja się bardzo wrażliwe i podatne na różnego rodzaju urazy. Zwykle podczas szczotkowania zdarza się, że dochodzi do stanu zapalnego przyzębia.
 
CO MOŻE BYĆ NIEPOKOJĄCEGO?
 Powodem do niepokoju mogą być częste, obfite krwawienia, trudne do opanowania, których przyczyną jest również nadciśnienie tętnicze. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Przy dużym krwotoku mogą pojawić się również objawy związane z dużą utratą krwi - osłabienie, senność, anemia, a nawet zaburzenia oddychania.

JAK UPORAĆ SIĘ Z KRWAWIENIEM
Opisywaną dolegliwość należy prędzej, czy później skonsultować z lekarzem. Całkiem możliwe, że zaleci on spożywanie zwiększonych dawek witaminy C, aby wzmocnić ściany naczyń włosowatych.

Oto kilka rad dla przyszłych mam, borykających się z krwawieniami z nosa:
- należy pić dużo niegazowanej wody mineralnej;
- należny stosować dietę wzbogacona w witaminę C;
- należy jeść w możliwie sporych ilościach cytrusy, porzeczki, maliny, truskawki, jagody oraz pomidory;
- należy w sposób delikatny i ostrożny wydmuchiwać nos;
- należy zadbać, aby powietrze w pomieszczeniu, w którym znajduje się przyszła mama było nawilżone, ponieważ suche powietrze potęguje krwawienie z górnych dróg oddechowych;
- po uprzedniej konsultacji lekarskiej można również stosować, w celu nawilżenia śluzówki preparaty zawierające roztwór wody morskiej lub też maść witaminową.

Jeśli juz dojdzie do krwawienia z górnych dróg oddechowych, należy usiąść i lekko pochylić głowę ku dołowi. Mylne jest wciąż panujące przekonanie, że w takim przypadku należy głowę odchylać do tyłu! Tak działać nie można! Taka czynność może prowadzić do wylewu! 
Kolejnym krokiem jest lekkie uciskanie miejsca usytuowanego powyżej nozdrzy. Czynność należy wykonywać przez 5 minut. Gdyby nie przyniosło to żadnego rezultatu, należy działanie powtórzyć.

Zbyt mało kobiet zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ maja hormony na stan jamy ustnej. Przede wszystkim zwiększa się kwasowość śliny, zaś błony śluzowe staja sie bardziej ukrwione.

Jak zaradzić krwawieniu z dziąseł?
- dbanie o higienę jamy ustnej;
- delikatne mycie zębów;
- używanie miękkiej szczoteczki;
- częste zmiany szczoteczki ( przynajmniej raz w miesiącu);
- stosowanie pasty o wysokim stężeniu fluoru, który uodparnia zęby i działa antybakteryjnie;
- pomocne może okazać się stosowanie nitek międzyzębowych;
 - regularnie należy odwiedzać stomatologa, w celu konsultacji krwawień z dziąseł, a także sprawdzenia stanu uzębienia.

KIEDY UDAĆ SIĘ DO LEKARZA 

Niezbędna jest interwencja lekarza w przypadku, gdy kobieta nie radzi sobie ze zbyt częstymi i obfitymi krwawieniami z nosa i dziąseł. Przyszła mama powinna mieć tę świadomość, że zbagatelizowane dolegliwości mogą rzutować na zdrowiu i prawidłowy rozwój maluszka.